7 интересни факта за съня, които не знаете
Всяка вечер, когато затворим очи, се унасяме в състояние на лека загуба на съзнанието. Това е нормален процес, за който отделяме почти една трета от живота си. Това означава, че прекарваме 26 години в дрямка, ако приемем, че средната продължителност на живот на човек е 78 години. Но това не е ли изключително много време? Въпреки, че сънят е едно от най-честите действия на човека, то е и едно от най-непознатите за него.1. Вече Гинес не поддържа рекордите за безсъние
Рекордът, който най-често се споменава за най-много издържано време без сън е на 17-годишния Ранди Гарднър от САЩ, който през 1964 година е останал буден в продължение на изумителните 264 часа. От тогава този рекорд е бил подобряван много пъти, но все още този на Гарднър е с най-голяма тежест, тъй като е бил подложен на проверка чрез едни от най-строгите методи (Гарднър е бил наблюдаван от лекари във връзка с изследване за липсата на сън.). Определянето на това кой наистина държи рекорда принадлежи на решаващия орган, Световните рекорди на Гинес (по-рано наричан Книгата на рекордите на Гинес). През 1989 Гинес решава повече да не подкрепя рекорди, свързани с лишаването от сън на основание, че те са до голяма степен недоказуеми и биха могли да насърчат действия, които са вредни за човешкото здраве. Странното е, че такова твърдение може да се приложи за много от рискованите рекорди на Гинес.
2. Мит е, че не трябва да се буди сомнамбул
Противно на общоприетото схващане не е опасно да се събуди сомнамбул. Съществува мит, че ако това се направи то може да доведе до тежки последствия. Но в действителност, един сомнамбул много рядко би реагирал с гняв на това, че е бил събуден. Вместо това, той може да бъде малко объркан, дезориентиран, раздразнен или дори смутен, но рядко би реагирал с враждебност. Истината е, че сомнамбулизмът може да бъде опасен, но само за самите сомнамбули. Събуждането на сомнамбул е не само безопасно, но също така може да е и нещо добро, защото той може да бъде спасен от нараняване или дори смърт. Преди да тръгнете да търсите и будите сомнамбули обаче е добре да знаете, че това не е никак лесна задачка. Повечето експерти съветват вместо това с нежни действия да се придружи обратно до леглото.
3. Някои хора ги е страх от съня (заспиването)
Вярвате или не, но някои хора наистина развиват страх от заспиването. Клинофобия (сомнифобия) е доста краен и ирационален страх от заспиване. Такива хора може да ги е страх от самия сън или от процесите, които стават, докато спят. Например някои се страхуват от сънуването на кошмари или подмокрянето на леглото, докато други се страхуват от последиците от различните нарушения на съня, като сънна апнея. Някои дори се опасяват, че ще умрат по време на сън, тъй като актът на спане имитира акта на умиране. Разбира се, макар и необичайно, развиването на такъв тип фобия е напълно разбираемо, защото част от възрастните хора си отиват в съня.
4. Тялото има естествен будилник
Някога да сте се будили точно минутки преди да ви звънне алармата? Ако е така, може да благодарите на един малък и полезен хормон на име андренкортикотропин. Той функционира като вътрешна аларма в човешкото тяло, пусната няколко часа преди часа за събуждане. Учените смятат, че човек отделя този хормон, за да може да се справим със събуждането (андренкортикотропинът преди е бил известен с това, че подготвя тялото за стресовите ситуации през деня). Това, което е дори по-интересно, е, че имаме съзнателен контрол върху този хормон. При проучванията на този хормон на участниците, на които се е казало, че ще бъдат събудени по-рано, са имали по-високи нива на хормона в сравнение с тези, които са нямали представа за по-ранното събуждане. Ето защо, ако просто си кажете, че трябва да се събудите по-рано, може да бъде достатъчно, за да задействате вътрешната си аларма.
5. Четири дни без сън ще ви побърка
Само четири дни без сън са нужни, за да започнете да имате халюцинации. За потвърждение нека вземем за пример Ранди Гарднър от първата точка на този списък. Ранди се е подложил на безсъние при изключително контролирани условия, като е бил наблюдаван денонощно от лекари. Само след четири дни той е започнал да халюцинира, че е Афро-американският колежански футболист Пол Лоу, вярвайки, че печели купата Роуз Боул. Но такива халюцинации не са нещо уникално. Когато Тони Райт стоял буден в продължение на 11 дни през 2007, само след 5 дни е записал в твоя онлайн дневник за видение на „кикотещи се феи и елфи“ на екрана на компютъра си. За това деца и възрастни, не опитвайте това у дома!
6. Средство срещу сънливостта?
В САЩ повече от 100 000 автомобилни катастрофи са причинени в резултат на сънливост. През 2008 марка за автомобили започва планирането на система, която ще следи очите и главата на водача, заедно с движението на волана. Как става това? Ако изглежда, че шофьорът започва да кима, вътрешните светлини на колата започват да светят.
7.Вече няма време за сиеста
Благодарение на следобедните си дрямки испанците спят средно с 40 минути по-малко от останалите европейци през нощта. Но също така Испания има най-високия процент на трудови злополуки на работното място и е на 3-то място по най-ниска продукция в ЕС. Като знак на интеграцията си в Европейския Съюз, испанците пуснаха кампания, която подкрепя премахването на следобедните дрямки.
Краси Енева