Пеларгония или бабино мушкато
Кичестите ярки цветове на това популярно цвете у нас красят почти всеки балкон. Оказва се обаче, че тази традиция не е само българска, а общоевропейска.
Малко история
Сортове
Съществуват 6 групи пеларгонии: зонални - добре познатите ни градински сортове, ампелни - водопад от цветове, английски едроцветни (кралски или домашни), пъстролистни, ароматни (индришето, например) и сукулентни.
Последните три групи се отглеждат главно заради листата, а едроцветната - предимно като стайно растение, докато първите две групи са превъзходни растения за градината и балкона.
Може да се засажда както в саксии и сандъчета, така и в градината, но тогава с настъпването на зимата трябва да се прибере на топло.
Презимува без особени грижи - достатъчно е да е в помещение, където температурите не са отрицателни.
Растенията от градината също могат лесно да се запазят за следващата година. Необходимо е да се изкоренят, да се изтръскат от пръстта и да се завържат на връзки по няколко. После се закачат в избеното помещение с корените нагоре. През пролетта се засаждат отново на открито, а върховете им могат да се подрежат и използват за нови растения.
Ампелната пеларгония, или както я наричаме още сакъзче, има дълги, падащи надолу стъбла с дължина до 90 см. Листата й приличат по форма на бръшлян, но са по-плътни, сочни и с власинки. Цъфти обилно през цялото лято. Често цветовете й са двуцветни. Идеално място за нея са висящи кошници, саксии и сандъчета на перваза на прозореца.
Особености
Какво обича пеларгонията?
- слънце (но понася и шарена сянка)
- топлина (но лекото есенно захлаждане понася без проблеми)
- плодородна почва
- не много честото поливане, но затова пък нека да бъде обилно
- добър дренаж
- редовно торене (за по-капризните сортове)
- отстраняване на прецъфтелите съцветия
Езикът на цветята
Полза
Ако се сложат листенца от мушкато в бурканчето със сладко, то няма да се покрие с плесен.
Цъфналото мушкато на прозореца отпъжда комари и всякакви насекоми през лятото.
Масло от пеларгония се използва в ароматерапията. То успокоява психиката и подобрява настроението. Способно е дори да се справи с депресията. Използва се и при лечение на изгаряния, рани, дерматити и екземи. Помага при проблеми по време на менопаузата.