Паелята - откупът на булката
В началото на VIII век на територията на християнска Испания нахлули маврите. Многовековното им присъствие оставило трайни следи както в цялостния живот на испанците, така и в кулинарията им. Точно в този период те се пристрастили към пищните трапези, отрупани със сладки лакомства. Тогава се родила и любимата на всички паеля - ястието, за което не важат никакви кулинарни граници.
Национален символ
Някога това блюдо младите неомъжени испанки приготвяли като откуп за бъдещия младоженец. Те не можели да носят тежките тигани - специалните дълбоки съдове с две дръжки отстрани, та затова за тях оставало само готвенето. Оттук идва и името на паелята - “тиганица”. Всички се гощават с нея с дървени лъжици, поливайки я обилно с червено вино.
Има и друга версия за ястието, превърнало се в национален символ на испанците. Легендата разказва как млад рибар очаквал трепетно своята любима и изведнъж му се приискало да я изненада приятно. За това решил да й приготви вкусна вечеря. Потърсил в скромната си колибка продукти, но не открил нищо особено апетитно. Тогава смесил всичките продукти в дълбокия тиган и... резултатът бил наистина чудесен. Според тази легенда името на ястието идва от “пара ея” (“пара еля”) - “за нея”, т.е. ястие за нея - за любимата.
Как се приготвя?
Днес разнообразието на рецептите надхвърля 50. Около Коста Брава най-популярна е “черната паеля”, приготвена с риба и различни морски дарове. Характерният й черен цвят се получава от присъствието на черния осмокрак рак. Валенсия пък се слави с класическата златиста паеля, чийто цвят се получава от ароматния шафран, прибавен към ориза, обработените късчета пилешко, свинско или заешко месо, боб и други зеленчуци.
Шафранът е най-характерната подправка за паелята. Именно той придава неповторимия й вкус. Ястието се готви в специален дълбок, плосък и широк тиган. В него оризът се изсипва и се пържи в малко зехтин за кратко време, докато поруменее. Предварително нарязаните съставки се прибавят и накрая се добавят ароматните подправки. Разбърква се само в началото бавно и внимателно. Оставя се на тих огън, докато оризът остане леко твърд. Предварително запърженото месо се поставя като декорация преди поднасянето.
Паелята се сервира в същия съд с резенчета лимон.
Зеленчукова паeля
Продукти:
- 1 ч.ч. шафранов ориз
- 2 ч.ч. зеленчуков бульон
- 1 червена чушка, нарязана на ивици
- 150 г зелен фасул
- 150 г едър зрял боб, предварително сварен
- 2-3 червени домата
- 1 глава лук
- 3 скилидки чесън
- 80 мл зехтин
- сол
- щипка шафран
- лимон
Смленият шафран се разрежда с малко бульон и леко се сварява. В тиган се загрява силно 1/3 от зехтина, прибавя се чушката и се пържи до зачервяване. Изважда се и се оставя да изстине и след това се обелва. Зеленият боб с малко чесън и лук се запържва и изважда от тигана. Долива се още малко зехтин с останалия чесън и лук и се пържи до поруменяване. Прибавят се доматите и заедно с лука се пържат няколко минути. Добавя се оризът и пърженето продължава.
Посолява се и се прибавят двата вида боб, разбърква се и отгоре се нареждат ивиците чушка. Изсипва се горещият зеленчуков бульон.
Готви се вече на много тих огън, докато бульонът се изпари. Не се бърка. Зърната ориз на повърхността може да останат леко твърди. Сваля се от огъня и се оставя 10 минути настрани.
Паеля с пилешко месо
Ползват се същите продукти като в предходната рецепта, но бобът се замества с 2-3 парчета пилешко месо без кожа и кости. Месото се нарязва на парченца и се пържи в силно загрят зехтин до зачервяване. Изважда се и в зехтина се пържат ивиците чушка, които също се изваждат от мазнината. Оризът се пържи няколко минути и към него се прибавят месото и чушката и се залива с бульон. Вари се по същия начин.
Съвет: За паеля е подходящ кръглият ориз, защото се сварява по-бързо. Изкуството в приготвянето на паеля се състои в последователността при добавянето на съставките. Ароматите трябва да се съчетават правилно един с друг, месото и рибата да бъдат сочни, а зеленчуците – хрупкави.