Статиите на 1001 Рецепти

Яна от Sweet Things: Добре приготвената храна е глезотийка!

Яна Петрова е известна сред нас - почитателите на апетитни рецепти - със своя сладък блог Sweet Things, в който споделя своите кулинарни творения. Кои са любимите й рецепти и какво общо има Мик Джагър с нейния блог - научете от самата нея.

В блога ти си споделила, че първия допир с кулинарията си имала едва на 6 години. Кое беше първото успешно приготвено ястие? А първият провал?

Първите приготвени омлети, за които съм споменала в блога, си бяха съвем успешни. Следващите опити бяха за направата на доматен сос с лук, в който да има предварително изпечени чушки. Доста време ми трябваше да проумея обаче, че трябва да се огранича в експериментите с подправки. Първите провали обикновено бяха заради неправилно съчетание на аромати, а аз слагах по много. Иначе провал от последните години – кокосов пай, който след цялото печене и внимание, накрая приличаше на безформена каша с парченца тесто.

Името на блога ти е хрумнало заради песен на Mick Jagger – Sweet Thing. Слушаш ли музика, докато готвиш?

Музика слушам почти постоянно, но ако искам да съм сама с мислите си, което често се случва когато готвя, предпочитам да е тихо. Но пък ако съм вдъхновена, бързам из кухнята и се опитвам да приготвя няколко неща за малко време, музиката ми дава тон. Избирам нещо весело, дори си припявам. И много обичам да готвя сама.

Трудно ли се поддържа един блог, какво ти костваше създаването на Sweet Things?

Самото му създаване беше с помощ от един приятел, който се зае с техническата част. В началото губех много, много време, докато открия съвсем простички проблеми и ги оправя, със сигурност съм досаждала много с постоянните си въпроси. Вече всичко е лесно, дори ми е приятно да разучавам възможностите, които предлага WordPress, уча се върху блога. За писането не ми остава много време, колкото и да е приятно. Но пък блогът се е превърнал в част от ежедневието ми, искам занапред да му отделям повече внимание и време, да подобря снимките си.

Сама ли cнимаш ястията за блога?

Основно правя снимките сама, макар да има и такива на един познат фотограф, който има студио наблизо. Беше забавно разнасянето на табли с цветни вкусотии в центъра на София, хората се заглеждаха, искаха да опитат, разпитваха.

Приятелите ти често ли те молят да им сготвиш нещо? Събирате ли се на "кулинарни дегустации" с близките ти, на които ти ги радваш с апетитни рецепти?

Обичам да готвя за други хора, хубаво е да създаваш приятни моменти за тях, поднасяйки им нещо вкусно и красиво. Приятели, които са готови да „помагат” с изяждането на сготвените неща се намират винаги. Приготвяла съм вече няколко специални почерпки по поръчка на приятели, а и няколко пероснализирани торти. Разучавам любимите вкусове, избирам подходяща украса, а човекът получава един различен подарък. Обичам да изненадвам близките хора с нещо домашно приготвено и нетрадиционно, често си издирвам непознати рецепти. Вече почти всички роднини следят и блога, та като искат да си приготвят нещо вече изпробвано и вкусно, не им е трудно да издирят рецепти.

Има ли нещо, което не умееш да сготвиш или което не би искала да опиташ?

Ами ужасно много неща не съм опитвала да готвя, но със сигурност не бих пробвала нещо от рода на животинска глава, може би змия също. Също не бих искала да готвя нещо, което мърда, когато пристигне при мен.

Капризна ли с в кулинарно отношение?

По-скоро не съм капризна. И обожавам да пробвам нови вкусове.

Мъжете или жените са по-добрите готвачи и защо?

Дипломатично ще заключа, че щом човек прави нещо с желание, полът няма значение. Макар около мен да няма активно готвещи мъже, или поне такива, които правят нещо отвъд салата и месо на скара.

Не ти остава много време за готвене, правиш го основно за удоволствие. А какво ти носи? Ако си тъжна или изморена, би ли си приготвила нещо апетитно. Това ще те отпусне ли?

Ако се чувствам тъжна или объркана, готвя. Когато видиш резултата от своите усилия, когато си се постарал, след това се чувстваш щастлив, както при всяко друго нещо. Особено приятно ми е да аранжирам храната, преди да седна и бавно да й се насладя. Имам си отпускащи ритуали, а добре приготвената храна е глезотийка, която гледам да си позволявам възможно най-често.

Кои са любимите ти рецепти, които ще споделиш на начите почитатели?

Тарталети с лимонов крем и плодове

Продукти:

За тарталетите:

  • 125 г масло със стайна температура
  • 3 с.л. захар
  • 1 с.л. кисело мляко
  • 1 ампула ванилова есенция
  • щипка сол
  • пресято бяло брашно, колкото да се получи меко тесто

От продуктите правим тесто, което оставяме в хладилника да се стегне за поне половин час, покрито с фолио за свежо съхранение. След като е готово, късаме малки топчици, притискаме ги с пръсти към формата за тарталетка и внимателно оформяме по стените равномерно. Ако формите не са с тефлоново покритие, добре е да бъдат омазнени, това става лесно с четчица. На дъното на всяка тарталетка надупчваме тестото с вилица. Печем в предварително загрята фурна на около 200 градуса за 10 минути, докато кошничките станат златисти. Изваждаме кошничките от формите и охлаждаме на решетка.

За лимоновия крем:

  • 1 яйце + 1 жълтък
  • 40 мл лимонов сок
  • 80 г захар
  • 60 г масло
  • по желание – лимонови корички

С микесер разбиваме до побеляване яйцата и захарта, прибавяме лимоновия сок и постоянно разбърквайки, варим на водна баня около 6-7 минути, докато сместа се сгъсти. Махаме от огъня, добавяме маслото и лимоновите корички и бъркаме до разтопяване. Покриваме и оставяме да изстине, за да напълним вече изстиналите кошнички.

Ако искаме да има разнообразие във вкусовете на тарталетите, може да разбием сладкарска сметана, с която да напълним част от тях, или просто да използваме за украса. Може също лимоновият крем да се смеси със сметаната, за по-лек вкус.

Ароматна гъбена супа

Продукти:

  • 250 г печурки
  • 1.2 л вода
  • 1 средна глава лук
  • парче целина (може и листа)
  • 1 средно голям морков
  • 400 мл прясно мляко
  • 2 с.л. брашно
  • масло
  • копър
  • магданоз
  • 1 дафинов лист
  • 2 скилидки чесън
  • сол

Във врящата вода слагаме нарязаните на филийки гъби, настърганата целина, както и нарязания на ситно лук. Добавяме дафиновия лист, посоляваме и оставяме да ври на слаб огън. Запържваме в масло настъргания морков, след което го прибавяме към врящата супа. Отново в малко масло запържваме брашното, заедно с нарязания на много ситно чесън, добавяме прясното мляко и получената смес изсипваме в супата. Оставяме да поври до готовност на продуктите, като малко преди да махнем от огъня добавяме магданоз и копър (добре е ако са пресни, но и със сухи резултатът е добър). Накрая поръсваме и настъргано индийско орехче (малко, защото ароматът е твърде силен).

Жасминов зелен чай с мед, мляко и ванилия

Продукти:

  • 400 мл. вряла вода
  • 4 г зелен чай с аромат на жасмин (или 2 филтърчета)
  • 50 мл прясно мляко
  • 2 ч.л. мед (зависи от вкусовите предпочитания)
  • парче от ванилена шушулка

С водата запарваме чая и късчето ванилия за няколко минути, ако се налага прецеждаме. Добавяме прясното мляко и мед на вкус.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.