Плодовете и зеленчуците по време на бременност
Храносмилателната система на бременната има нужда от увеличени количества ЦЕЛУЛОЗА и ПЕКТИН, тъй като те се явяват дразнители на чревните движения и противодействат на склонността към запек. Необходими са и по-големи количества КАЛЦИЙ и ФОСФОР, с които се изгражда костната система на бебето и се стимулира образуването на кръвни клетки. През последните месеци на бременността трябва да се намали приемът на готварска сол, за да може по този начин да се намали склонността към отоци, а също и да се улесни самото раждане.
За да се осъществят всички тези изисквания е необходимо бременната да приема редовно и достатъчно плодове и зеленчуци, които да й доставят водоразтворими витамини от всички видове, минерални соли, необходими за нормалното протичане на бременността. Чрез плодовете и зеленчуците се поддържа високото равнище на функциите в организма, правилното развитие на детето, подготвя се неговото нормално и облекчено раждане. В храната на всяка бъдеща майка трябва да се включват всички видове ядки – семкови, костилкови, ядки от лешници, орехи, бадеми, а също и различни зеленчуци – домати, зеле, алабаш, краставици, моркови, грах. През студените месеци бременната не бива да се лишава от кисело зеле и туршии, ако ги обича. Те също са полезни за организма й и плода, който носи.
По време на кърменето този плодове-зеленчуков режим трябва да се запази, тъй нуждите на кърмачето от витамини и минерали, получавани чрез майчиното мляко, са особено големи. Количеството и качеството на майчиното мляко значително се увеличават при достатъчен прием на разнообразни плодове и зеленчуци.
Има и още една полза от обилния прием на плодове и зеленчуци по време на бременност – освен, че ще осигурят здраве на бъдещото ви дете, плодовете и зеленчуците ще ви заситят без да се отразят пагубно на фигурата ви. И не само това – нищо не може да освежи кожата на лицето и шията така добре, както редовният прием на пресни плодове и зеленчуци!
Съвети за избора, съхранението и консумацията на плодовете и зеленчуците
- Винаги е по-добре да изберете пресни плодове и зеленчуци от замразени или консервирани, при всяка обработка те губят част от полезните си съставки.
- Листата и зелените части на плодовете и зеленчуците трябва да са свежи и крехки – по това ще познаете дали наистина са пресни.
- Купувайте малки количества олодове и зеленчуцу, които да ви стигнат за не повече от 2 дни, тъй като колкото по-дълго ги държите у дома, толкова повече избледняват вкусовите им качества.
- Кореноплодните зеленчуци съхранявайте на тъмно и прохладно място. Кореноплодни зеленчуци са картофите, цвеклото, алабашът, ряпата и други.
- Ако не възнамерявате да консумирате плодовете и зеленчуците сурови, постарайте се обработката, през която сте планирали да минат, да е максимално бърза – колкото по-дълго трае варенето, печенето или задушаването, толкова по-малко ценни съставки остават в продуктите.
- Ако можете да не белите кората на плодовете, добре е да не го правите – в кората се съдържат най-много от ценните им съставки, затова си струва да не белите ябълките преди да ги изядете. Същото се отнася и за зеленчуците.