Статиите на 1001 Рецепти

Пролет в чинията

КОЙ НЕ СЕ Е ОПИТВАЛ ДА СЕ БОРИ С ПРОЛЕТНАТА УМОРА И РАЗДРАЗНИТЕЛНОСТТА, С ИЗЛИШНИТЕ КИЛОГРАМИ, НАТРУПАНИ ПРЕЗ ЗИМАТА, С ВСЕВЪЗМОЖНИТЕ МЕДИКАМЕНТОЗНИ СРЕДСТВА? И ВСИЧКОТО ТОВА НАПРАЗО. “И ЗАЩО ТАКА, - ПИТАТ СЕ МНОЗИНА, - НАЛИ ЦЯЛА ЗИМА, А СЕГА И ПРЕЗ ПРОЛЕТТА ПРИЕМАМ СКЪПИ ЛЕКАРСТВА, А ОТ ТЯХ ПОЛЗА НИКАКВА?!” ИСТИНАТА Е, ЧЕ НЕ БИВА ДА СЕ НАБЛЯГА НА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ СРЕДСТВА, А НА ПРОЛЕТНИТЕ ЗЕЛЕЧУЦИ, КОИТО ИМАТ ДОСТАТЪЧНО ВИТАМИНИ И МИКРОЕЛЕМЕНТИ, НЕОБХОДИМИ ЗА ЗДРАВЕТО.

Като се разходите по пазарите и магазините, можете да видите, че вече са се появили пресните салати, магданоз и копър, сочните червени репички и и малките зелени краставички. Цялата тази естествена прелест може да се купи навсякъде.

А сега нека се запознаем по-подробно с всеки представител на първото пролетно братство.

САЛАТАТА

Макар че сега не я смятат за храна, тя си остава незаменима, тъй като именно в нея за първи път е открита фолиевата киселина, която участва в образуването на кръвта, препятства отлагането на мазнини в черния дроб, служи за профилактика на атеросклерозата. Затова колкото повече ядем салата, толкова по-добре за нас. Може да си я приготвим ето така - на една салата, нарязваме 2-3 сварени яйца, няколко репички, връзка магданоз, лимонов сок, 2-3 с. л. зехтин, сол и други подправки - на вкус.

РЕПИЧКАТА

Тя краси трапезата със сочните си кореноплоди, богати на калий, калций и желязо. Може да излекува не само авитаминозата, но и пролетната умора. Ето една добра рецепта за салата с репички: 100 г извара се разбиват със сметана или кисело мляко до еднородна смес. Прибавят се ситно нарязани репички, магданоз и салата. Овкусява се със сол.

КОПЪРЪТ

Освен витамин С и каротин, той съдържа фолиева киселина, витамини от групите В и Р, соли на калция, фосфора, желязото. Благодарение на това листата му са полезни при анемии, метеоризъм, гастрит с повишена киселинност и при лечение на очите.

МАГДАНОЗЪТ

Народна мъдрост гласи, че връзка магданоз е равна на шепа жълтици. В неговите листа се съдържат до 1-3% захари и до 4,5% белтъчини. Освен това магданозът е витаминозно растение. В него има много витамин С и каротин. Той е полезен за хората, които страдат от бъбречно-каменна болест, възпалителни заболявания на на гърлото.

ЗЕЛЕНИЯТ ЛУК

Той е кралят на пролетните витамини. Учените са установили, че оптималната доза за потребление за всеки човек е 7-10 кг на година. Още древните лекари смятали, че няма нито едно заболяване, при което лукът, приготвен по подходящ начин, да не донесе облекчение на болния. Благодарение на лютивината си той укрепва стомаха, възбужда апетита, бори се ангината и бронхита. Но при обостряне на заболявания на бъбреците, черния дроб и сърцето лукът трябва да се използва внимателно.

КРАСТАВИЦАТА

Преди много години учените открили, че краставицата съдържа до 95% вода. И хората се запитали какво ценно тогава има в нея, щом водата е толкова много. После се оказало, че това е нормално - в пресните зеленчуци трябва да има толкова вода. Например в доматите тя е 92%, а в репичката – 93%, а и другите зеленчуци не остават по-назад. Но покрай водата в краставицата се съдържа цял комплекс от витамини и минерали, глюкоза и фруктоза, органични киселини. Впрочем съдържащата се в нея тартронова киселина активно влияе върху мастната обмяна и подпомага отслабването. Затова ако искате да отслабнете до лятото, ще ви посъветваме поне веднъж седмично да си организирате разтоварващ ден. Купете си 2 кг краставици и яжте само от тях.

Недостигът на витамини влияе не само върху общото състояние на организма, но се отразява зле и на външността: появяват се червени петна, кожата започва да се лющи, косата изтънява, ноктите се чупят. За да се отървем от тези неприятни последствия, трябва всеки ден да включваме в менюто си тези невероятни пролетни дарове на природата и резултатът няма да ни кара да го чакаме дълго.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2025 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.