Статиите на 1001 Рецепти

Познаваме ли коварството на алкохола и нашата доза

МЕЗЕТО Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, ГРАДУСЪТ МОЖЕ ДА СЕ ПОНИЖИ, А НАЙ-КОВАРНАТА НАПИТКА Е КОКТЕЙЛЪТ. И ТОВА НЕ Е ВСИЧКО ЗА АЛКОХОЛА.

ПЪТЕШЕСТВИЕ ПО ТЯЛОТО

Мартини, бейби?
Мартини, бейби?
От какво зависи степента на опияняване? На пръв поглед от това колко етилов спирт сме погълнали и колко бързо ще го изведем от организма си. Етанолът доста бързо се разпределя по всичките “ъгълчета” на тялото, в които има достатъчно течност. Час - час и половина след изпитата чаша неговото съдържание в отделните органи е правопропорционално на съдържанието на водата в тях. На това е основано определянето на съдържанието на алкохола в организма по неговото наличие в урината.

Щом етанолът постъпва в клетките на кръвта, органите и тъканите, той се подлага на атаката на фермента алкохолдехидрогеназа (АДХ), под

въздействието на който се превръща в ацеталдехид. Така организмът се защитава от отровата. При това концентрацията на алкохола в кръвта намалява. Колкото по-активна е АДХ, толкова по-бързо става това.

Активността на фермента до голяма степен е обусловена генетично. При европейците тя е доста висока, при азиатците - ниска; много учени говорят за така наречения азиатски ген, който в по-голяма или по-малка степен се разпространява при различните народи.

Ако се пие често и по много, АДХ става по-активен – именно затова на “тренираните” любители им се иска да пият все повече и повече, за да се напият. Но рано или късно черният дроб започва да се разрушава и количеството АДХ намалява, започва обратният процес, когато човек се напива само с една чашка.

Текила сънрайз
Текила сънрайз

ЗАЩО РАЗЛИЧНИТЕ НАРОДИ ПОНАСЯТ АЛКОХОЛА ПО РАЗЛИЧЕН НАЧИН?

Повишеното сърцебиене, гаденето и другите неприятни усещания, свързани с алкохола, ги дължим на ацеталдехида. И щом той се разруши с фермента ацеталдехидрогеназа (АцДГ), те преминават. Има хора, при които АцДГ е слабо активна, поради особеностите на генетиката. На тях им става лошо дори след малко изпито количество.

ЗАЩО МЪЖЕТЕ МОГАТ ДА ПИЯТ ПОВЕЧЕ ОТ ЖЕНИТЕ?

Жените имат повече мастна тъкан, а концентрацията на вода в тялото е по-ниска. По-малко е и количеството на фермента, който разрушава алкохола. А ако се вземе предвид и това, че средно жената тежи по-малко от мъжа, нищо чудно, че при равни количества изпита концентрация алкохолът в нейната кръв ще бъде повече, отколкото при мъжа. При дамите алкохолът се извежда малко по-бавно, тъй като женският черен дроб е по-малък. В крайна сметка средностатистическият мъж има с 34% по-добра поносимост към алкохола.

ВИНО, ДЖИН, КОКТЕЙЛ ИЛИ БИРА?

Кое е по-хубаво от една студена бира? Две студени бири!
Кое е по-хубаво от една студена бира? Две студени бири!
Как да пием, за да се напиваме по-малко? Традиционно се смята, че за това не бива да се понижава градусът. Но в англоезичните страни народната мъдрост твърди обратното: “БИРА ПРЕДИ БРЕНДИТО – НИКОГА НЕ Е БИЛО ТОЛКОВА ЗЛЕ; БРЕНДИ ПРЕДИ БИРАТА – НЕ СЕ БОЙ ОТ НИЩО!” А когато при различните народи възгледите са толкова различни по отношение на един предмет, това обикновено означава, че нито един не е верен.

Освен това слабоалкохолните напитки се всмукват с 10-20% по-бързо от концентратите. А ако са и газирани, тогава скоростта на попадане в кръвта се увеличава 4 пъти. Съответно ако се започне с шампанско, напиването настъпва по-скоро, човек може да изгуби контрол и след това да изпие значително повече, отколкото е очаквал. Наистина има изключения: почти у една трета от хората напитките с различна концентрация на алкохол се всмукват приблизително с еднаква скорост.

ЗАЩО СА ОПАСНИ КОКТЕЙЛИТЕ?

Когато не знаем какво е забъркано в чашата, много по-трудно контролираме количеството изпит алкохол. В коктейлите често се използват неалкохолни съставки, които повишават риска от махмурлук или други неприятни усещания.

ОТ КОИ НАПИТКИ МАХМУРЛУКЪТ Е ПО-ТЕЖЪК?

Напитките, в които тези примеси са малко (джин, водка), по-рядко водят до махмурлук, отколкото онези, в които те са много (уиски, бренди, червено вино). Но най-важното е не какво сте пили, а колко. Дори нашето физиологично и психично състояние са много по-значим фактор, ако говорим за силата на махмурлука.

Пинаколада
Пинаколада

ЗДРАВНИТЕ МИТОВЕ

Алкохолът е полезен за снемането на стреса. Етиловият спирт официално се отнася към депресантите на централната нервна система, т.е. към веществата, които потискат активността на нервните клетки и мозъчните центрове. Алкохолът успокоява и намалява тревогата така, както го правят транквилизантите. Именно затова алкохолът е несъвместим с тези препарати, поради опасност от предозиране.

Само че да се използва алкохол за снемането на стреса е неразумно. Стресът трябва да се ликвидира с отстраняване на причините, които го предизвикват. Освен това при увеличаване равнището на съдържание на алкохол в кръвта над 1,0–1,25 промила лечебният ефект пропада, започват резки колебания в настроението. След 1,25 промила то става тъжно-злобно.

АЛКОХОЛНАТА АРИТМЕТИКА

Колко може да се пие без вреда за здравето? Специалистите отделят няколко типа употреба на алкохола.

Най-коварната напитка е коктейлът.
Най-коварната напитка е коктейлът.

РАЗУМНА

Във Великобритания например за такава се смята еквивалентът от 112 мл чист алкохол на седмица за мъжете (като 2 дни от седмицата трябва да останат трезви). Това означава - не повече от 24 мл чист алкохол на ден за жените и 32 мл за мъжете. Световната здравна организация (СЗО) препоръчва да се употребяват не повече от 20 мл концентрат на ден не по-често от 5 дни в седмицата.

СОЦИАЛНО УМЕРЕНА

Пием разумно с редки изключения.

ЗНАЧИТЕЛНА

Постоянно пием над разумния предел, но под опасния.

ОПАСНА

Съгласно СЗО тя започва от 48 мл чист етилов спирт на ден за жените и 64 мл спирт за мъжете (за да стане по-ясно – 64 мл спирт се съдържат в 200 мл водка).

УДАРНА

Ако същото количество алкохол (т. е. 48 мл за жените и 64 мл за мъжете) е изпито не в рамките на деня, а наведнъж - за една вечер.

Лятото не минава без Мохито!
Лятото не минава без Мохито!

ВРЕДНА

Потребление на равнището на опасното, което вече води до социални последствия или проблеми със здравето.

ЗАВИСИМА

Човек изпитва физическо или психологическо влечение към алкохола.

ИЗВОДЪТ Е ОЧЕВИДЕН: ако ни харесва вкусът на напитката и я употребяваме разумно, няма причини да се отказваме от алкохола. Но нека помним, че това няма да донесе полза за здравето ни.

КАЗВАТ, ЧЕ…

  • Трябва да се движим, за да изтрезнеем по-бързо. Скоростта на извеждане на алкохола не зависи от това, с което сме заети. 90% от алкохола се преработват от черния дроб, който еднакво активно прави това и при натоварване, и в покой, и денем, и нощем. Движението е полезно за друго - например то не позволява да се напием бързо. Този, който цялата вечер седи на стола, изпива много повече, отколкото любителите на танците. Освен това във вертикално положение ние по-добре контролираме степента на опияняване и по-рано “натискаме спирачките”.
  • Колкото повече тежи човек, толкова повече може да изпие без последствия.
  • Теоретично това е така. Но както знаем степента на опияняване зависи от количеството течност в организма. Ако един човек тежи повече от друг изключително за сметка на мазнините, тогава и двамата ще се напият еднакво бързо, дори ако разликата в теглото е много голяма.
  • Алкохолът сгрява. Това е мнимо усещане, заради разширяването на кръвоносните съдове. Точно обратното е - когато пием, организмът ни губи топлина.
Вино без мезе минава, но човек без вино - не!
Вино без мезе минава, но човек без вино - не!

КАЗВАТ, ЧЕ…

  • Мезето е необходимо само за концентрат, докато виното и коктейлите могат да минат и без него.
  • Не е вярно. Само 20% алкохол попадат в кръвта от стомаха, останалите се всмукват в тънките черва. Така че колкото повече етанол се задържи в стомаха, където алкохолдехидрогеназата го разрушава, толкова по-малко от изпитото се усвоява. А само храната може да го задържи, и то мазната.
  • От водката не боли глава на следващия ден.
  • Де да беше така... Въпреки ниското съдържание на метанол и масла в качествената водка вероятността от махмурлук е малко по-малка, но все пак съществува, ако не се вземат мерки.
  • По-безопасно е да се пие изстуден алкохол.
  • Това е въпрос на лични пристрастия. Смята се, че вкусът на водката се разкрива най-добре при температура +8-10 градуса. За да се прикрие миризмата на не толкова качествената водка, често я изстудяват до много ниски температури.

КАЗВАТ, ЧЕ…

  • Силните напитки, дестилирани от грозде, са по-малко вредни за черния дроб.
  • Не е вярно. Етиловият спирт поразява черния дроб и действа с еднаква сила, независимо от това какви продукти са се използвали при изходния материал за алкохола.
  • Честата употреба на алкохол в малки дози разширява и укрепва кръвоносните съдове.
  • Макар и да разширява кръвоносните съдове (предимно кожните), няма никакъв смисъл да се пие алкохол “за здраве”.

ЗАЩО УСПЕЛИТЕ ЖЕНИ СЕ ПРОПИВАТ

Едно голямо, чисто, моля!
Едно голямо, чисто, моля!
Винаги се е смятало, че човек пие от мъка и бедност, но ново британско изследване показа съвсем друго. Жените с престижна професия и високи доходи пият два пъти повече от обикновените “офисни мишки”. И не само това, те не просто пият, а се напиват. Защо се случва това? Няма еднозначен отговор. Може да се предположи, че всичко се дължи на спецификата на работата. Става дума не за богати дами, а за жени, които работят високо платена работа, което означава и много отговорна. Освен това според статистиката средният работен ден на ръководител на голяма фирма продължава минимум 12 часа. Оттук идват пренапрежението, умората, хроничният стрес. И как да се разтоварва човек при такъв график? Единственият лесно достъпен “антидепресант” се оказва алкохолът.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2025 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.