Статиите на 1001 Рецепти

Коледният венец

Коледен венец
Коледен венец
Рождеството e приказно време. Във всеки дом се запалват свещи, семействата се събират на празничната маса. Трудно е да се повярва, че този семеен празник се отбелязва от християните по цял свят вече хилядолетие и половина!

Празнуването на Рождество било официално установено през IV век с указа на император Константин, преустановил многовековните гонения на християните. Независимо от известните различия между католическата и православната трактовка на този празник, в символиката му има много общо: украсената елха, свещите, милите ангелчета и много друго.

И все пак най-популярният рождественски (или коледен) атрибут е хвойновият венец. Него го окачват по стени, врати и прозорци, а под формата на хоризонтална композиция той е чудесна украса на празничната трапеза. Коледният венец над прага на дома - това е вашата семейна защита, символ на надеждата за щастие, благополучие, а също така и покана за гости.

Елховите клонки съставляват основата на всеки традиционен коледен венец: зеленият цвят е символ на надеждата, затворената форма на самия венец е безкрайността на събитията. Зимните венци са били на почит още при древните славяни. Преди новата година те оплитали в кръг клонки от бор, украсявали ги със сухи класове и орехи. Такова украшение се смятало за символ на щастието и късмета. В много страни при изработването на рождественски венци освен хвойна използват така наречените рождественски растения. Най-популярните от тях са илекс, паунсетия и имел.

Още в дълбоката древност с настъпването на студовете нашите предци започвали да украсяват жилищата си с клончета имел.Смятало се, че това цвете е магическо, че дарява дома с щастие и го пази от магии. В Словакия преди Рождество е прието да се отиде в гората, за да се потърси това растение и този, който го намери, ще бъде щастлив през цялата година.

Илексът - духът на Коледа
Илексът - духът на Коледа
Още един рождественски символ е илексът. Това удивително растение се радва на голямо уважение, заради способността му да си остава зелено и красиво дори през зимата, когато природата е лишена от повечето от багрите си. Според някои версии, именно от имел е бил направен венецът на Христос, а неговите плодчета, първоначално бели, почервенели от кръвта на Спасителя.

Не може да не споменем и паунсетията. Това ефектно мексиканско растение вероятно е най-популярно в новогодишната флористика. Благодарение на формата и цвета на листата си, паунсетията се е превърнала в символ на Витлеемската звезда, а след това и в неразделна част от коледната украса. Всички тези растения са непременната украса на зимните венци и в продължение на дълго време широко се използват от флористите в много страни.

В американските коледни венци преобладава традиционното новогодишно съчетание на зеленото и червеното, като за композицията се използват малко златисти аксесоари и миниатюрни червени панделки. Във Франция често може да се види рождественски венец с използването на сухи цветя. А в Шотландия вместо класическите червени венци, украсяват с традиционното шотландско каре. Но каквито и разлики да има, коледните венци винаги се разпознават.

Празнична украса с паунсетия
Празнична украса с паунсетия
Тук са преплетени всички основни цветове и аромати на новогодишните празненства: наситената зеленина на хвойната и ароматът на боровите шишарки, червените панделки и златните камбанки. Впрочем за камбанките - в Скандинавските страни техният мелодичен звук символизира приключването на работата и кани всички да се присъединят към веселия празник. А в Англия е прието да се смята, че този звън гони злите сили.

Напълно в духа на нашият сайт ви предлагаме един по-различен коледен венец - баница с неговата форма.

Продукти:
  • 1 пакет бутер тесто
  • 1 малка глава (350 г) броколи
  • 1 малка глава лук
  • 1 червена чушка
  • 200 г бяло пилешко месо
  • 100 г сирене мимолет (може и кашкавал)
  • сол и черен пипер
  • яйце за намазване
  • олио за задушаване на месото и зеленчуците

Главата броколи се накъсва на розички, които се бланшират във вряща подсолена вода за 3 минути, след което се изваждат с решетъчна лъжица и се оставят настрана. Лукът се нарязва на ситно, чушката - на ивици, месото на средни парчета. В горещо олио тези продукти се задушават и подправят със сол и черен пипер. Смесват се с броколите и настърганото сирене и се разбъркват. Така плънката е готова. Половината от бутер тестото се разточва на кръгла кора, която се реже на 8 триъгълника. Триъгълниците се обръщат с основата към средата и се застъпват. С втората половина от тестото се постъпва по същия начин. Новите триъгълници се нареждат на празните места при другите триъгълници. Основите им се притискат и заглаждат. Там се нарежда в кръг плънката. Вътрешните 8 триъгълника се обръщат към основата на баницата и прищипват. Външните се обръщат и като достигнат средата на баницата връхчетата им се навиват на масури. Така приготвената баница се намазва с разбито яйце и се пече на фурна до пълна готовност.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.