Истината за яйцето златно или обикновено?
САМО ХРАНИТЕЛНИТЕ КАЧЕСТВА НА КОКОШИТЕ ЯЙЦА НАИСТИНА ИМ ПРИДАВАТ ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕННОСТ
Съвременните учени твърдят, че кокошето яйце е пълноценен източник на всички хранителни вещества, необходими за нормалната дейност на организма на човека.
Протеините, които се съдържат в яйцето на кокошката, в сравнение с протеините на другите продукти с животински произход практически напълно се усвояват от организма. Съотношението на всички незаменими киселини в протеините на яйцето е най-оптимално. В състава на мазнините на яйцето влиза много полезното вещество лецитин, което регулира количеството холестерол в организма. Яйцата са богати на минерални вещества, особено на желязо и цинк. Те имат достатъчно количество мастноразтворими витамини – витамин А е в такова количество, каквото е и в кравето масло, а съдържанието на витамин D е много по-високо, както и съдържанието на витамините от група В.
Суровият белтък на яйцето се усвоява зле, тъй като в него има някои съединения, които потискат действието на храносмилателните ферменти. Но дори при непродължителното варене тези вещества се разрушават, и белтъкът се усвоява от организма почти напълно – до 98%. Само че да се вари или да се пържи дълго яйцето също невинаги е полезно – усвоимостта на белтъка се нарушава, поради неговата денатурация.
Напоследък зачестиха заболяванията от салмонелоза – болест, която се разпространява главно заради кокошите яйца. И затова – за да предпазите вашето отроче, най-добре е да варите по-дългичко яйцето.
Жълтъкът на яйцето съдържа над 30% мазнини под формата на особена емулсия и затова лесно се усвоява от организма. Почти всички витамини и минерални вещества на кокошето яйце са съсредоточени в жълтъка, при това в лесно усвоима форма. При топлинната обработка на яйцето се съхраняват всички ценни хранителни вещества в неизменен вид.
ЖЪЛТЪЦИТЕ СА ПОЛЕЗНИ И ЗА МОМЧЕТО, И ЗА МОМИЧЕТО
Още на възраст 5-6 месеца в менюто на бебето може да се въведе жълтък от сварено кокоше яйце. Белтъкът за дребосъците до 1 годинка е неприемлив, тъй като той се отличава с голяма алергенност.
В началото опитайте да дадете на вашия малчуган мъничка порцийка, буквално 1/16-а част от жълтъка. Поставете я в чаена лъжичка и добавете или мъничко кърма, или мъничко вода, или смес от двете, или отвара (според типа хранене). Проследете дали при детето не възниква каквато и да било нежелателна алергична реакция (сърбеж, запек, лющене на кожата, оток). При добра поносимост на продукта в рамките на една седмица увеличете постепенно количеството жълтък до 1/2 на ден. Към тези порции в употребата на жълтъка се придържайте, докато детето навърши една годинка.
“… НА ОБЯД БЪРКАНИ ЯЙЦА, А ЗА ВЕЧЕРЯ ОМЛЕТ?”
Яйцето се усвоява най-лесно от организма сутрин. Макар че всички съвети се отнасят до правилното хранене на децата, които не страдат от хранителни алергии или индивидуална непоносимост към протеините, въвеждането на яйцето в менюто на такива деца трябва да се прави само след консултация с лекар. Както виждате, скъпоценните по своята хранителност яйца изискват умел, а не чак толкова сложен, както изглежда на пръв поглед, подход. Бъдете сигурни, че ако спазвате тези правила, вие без заплаха за здравето на детето, ще въведете в менюто на чедото си този вкусен и полезен продукт.