СОСЪТ НАЙ-ВАЖНИЯТ ИНСТРУМЕНТ НА ГОТВАЧА
Сега се използва по-рядко, но все пак е запазил своето значение като „създател“ или „регулатор“ на вкуса на блюдото. Французите казват: архитектът прикрива своите грешки с фасадата, готвачът – със соса, лекарят – с пръст.
„СОС“ БУКВАЛНО ОЗНАЧАВА „СОЛЕНОВАТ“, “ПОДСОЛЕН“
Тази дума е с латински произход и съвсем органично е навлязла във френския език, а по-точно през френската кухня във всички европейски езици. С нейното тълкувание никога не е имало видими затруднения. „Сосът е течност, с която се поднася месото“ - наивно твърдели речниците от края на XVIII и началото на XIX век. “Сосът е заливката на ястието“, - пишели от средата на XIX век, давайки макар и не съвсем верен еквивалент. „Сосът е течна подправка“, - четем в съвременните издания, което е най-близо до истината.
СОСЪТ Е ПРЕДИ ВСИЧКО ПОДПРАВКА
Но не чак толкова течна, като заливката, и се поднася предимно отделно. Сосът освен това е сложна подправка, комплексна, изявяваща се едновременно като носител и на вкуса, и на аромата, облагородяваща със своята консистенция ястието. Но тези „тънкости“, съставляващи същността на понятието „сос“, обикновено минават покрай нашето внимание, както са минавали и покрай вниманието и на съставителите на речниците, отбелязващи вкорененото битово разбиране на думата. Ние спокойно изричаме „сос“ вместо „заливка“ и въобще не употребяваме по-точното наименование!
И макар че сосоподобните подправки са се използвали в много кухни по света, все пак в ежедневната практика и в историята на кулинарията сосовете се смятат за френско изобретение, тъй като всички известни класически сосове са били създадени от френската кухня и от нея са навлезли в световната ресторантска кухня.
ВСИЧКИ ЗНАМЕНИТИ СОСОВЕ СА БИЛИ СЪЗДАДЕНИ ПРЕЗ XVII-XVIII в. И НАЧАЛОТО НА XIX в.
С УВЕЛИЧАВАНЕТО НА КОЛИЧЕСТВОТО НА СОСОВЕТЕ И ТЯХНОТО ЗНАЧЕНИЕ В ПРИГОТВЯНЕТО НА ХРАНАТА СЕ РАЗРАСТВАЛО И ПОНЯТИЕТО „СОС“
То и френската кухня се оказали тясно свързани. Когато се създавали нови сосове, според традицията на френската кухня ги наричали или с името на техните автори, или с имената на знаменитости – на министъра Колбер, на писателя Шатобриан, на композитора Обер и др.; на повечето нови сосове се давало наименование, свързано с една или друга страна или народ.
Малко по-различно е със сосовете, носещи наименованията на френските провинции и градове – бретонски, нормандски, гасконски, провансалски, беарнез, лионски, руански, бордоски. Във всеки от тях наистина се употребяват продукти, характерни за съответната провинция или град. Когато географската номенклатура на наименованията била изчерпана, на някои сосове започнали да дават наименованията на различни професии, първо на най-уважаваните - „мускетар“, „дипломат“, „финансист“, но наред с това и на професии, имащи малко „по-солен“ вкус, — “моряк”, “мелничар“.
Още по-странни изглеждат имената на сосовете, наречени в чест на скъпи тъкани, - “кадифе“, “муселин“, “коприна“; с това се подчертавала нежната консистенция на соса.
1. СОСОВЕТЕ ПРАВЯТ ХРАНАТА ПО-ПРИВЛЕКАТЕЛНА НА ВИД, ПРИЯТНА КАТО КОНСИСТЕНЦИЯ, ВКУС И АРОМАТ.
2. ПОМАГАТ ДА СЕ РАЗНООБРАЗИ АСОРТИМЕНТЪТ НА БЛЮДАТА ОТ ЕДНИ И СЪЩИ ПРОДУКТИ.
Наистина една и съща сварена риба или месо, като се поднесат с различни сосове, правят и ястията различни.
3. УПОТРЕБАТА НА ПОДПРАВКАТА СОС ОБЛЕКЧАВА И УСКОРЯВА ПРИГОТВЯНЕТО НА РАЗНООБРАЗНИ ЯСТИЯ ПРИ ЕДНА И СЪЩА ОСНОВА
Тук е моментът да направим една немаловажна уговорка. Нека не бъркаме сосовете с онези заливки, които от време на време поднасят в столовете и по повод на които хората казват: „Ако обичате, на мен без заливка“. Сместа от препечено брашно, мазнина и солен бульон без всякакви растителни подправки дискретитира сосовете. Тя не само не разнообразява, а в още по-голяма степен стандартизира всички ястия и да не споменаваме за киселините, които провокира. За нея с пълно право може да се ползва корсиканската поговорка за лошата храна: “Ако тя не ви отрови, то със сигурност ще ви направи по-дебел“. По една или друга причина сосовете в домашната кухня се използват слабо и без желание. А ако се ползват, това се прави неправилно. Разбира се, да се избере сос в готварската книга винаги е трудно. Звучните, но неразбираеми наименования или плашат, или нищо не говорят за вкуса и сравнителните качества на сосовете. Освен това изглежда невъзможно да се запомнят различните начини на тяхното приготвяне. А всъщност всичко е много просто, трябва само да се види в конгломерата от стотиците рецепти определената система, да се знаят малките тайни на приготвянето, и най-важното – поне веднъж да се опитате да приготвите собственоръчно един от добрите сосове.
ЦЯЛОТО РАЗНООБРАЗИЕ ОТ СОСОВЕ МОЖЕ ДА СЕ РАЗДЕЛИ НА 7-8 ТИПА:
- сосове от месен сок
- елементарни брашнени
- варени брашнени
- сложни брашнени – лиировани
- истински или благородни
- сладки
- закавказки плодово-ядкови
- източни млечнокисели
Всеки от тези типове има свои особености на състава на основната суровина и начин на приготвяне. Следователно трябва да се запомнят максимум осем начина, за да можете да приготвяте не само европейски, но и още редица източни сосове, за които дори френската кухня няма никаква представа. Практически е достатъчно да се овладеят четири начина ,тъй като начините на приготвяне на двата типа елементарни сосове се повтарят при по-сложните състави, но приготвянето е почти еднакво – просто механично съединяване (разбиване) на продуктите.