Статиите на 1001 Рецепти

Коледна звезда

В европейските страни за Рождество е прието да се подарява необичайно красиво цвете с огромни ярки цветове - паунсетия. Цветовете му са дребни, но са заобиколени с големи ярко оцветени прицветници, които напомнят звезда. Съществуват кремав, бял и розов сорт, но най-популярни са червените. Тях ги наричат „Витлеемски звезди”.

По пътя към признанието

Коледната звезда не спечелва веднага сърцата на флористите. В своята родина - Мексико, този храст достига височина 1,2 м във влажните затънтени места. През 1834 г. това растение е донесено в Европа и никой не го забелязал. Първият човек, който се впечатлил от него, бил цветарят Пол Еке. През 1918 г. той отгледал сорта „Oakleaf”, а след това и много други сортове, които спечелили световна известност. В началото на 60-те години на миналия век паунсетията все още представлявала висок храст, който трудно би могъл да се отглежда у дома и да цъфти в обичайните стайни условия. Но оттогава досега нещата са се променили. Тя вече е изминала дългия път от храста до стайното растение. Съвременните й разновидности са по-разклонени, по-декоративни и не особено взискателни. Освен това с помощта на съвременните химически препарати вече е възможно да се контролират размерите на растението. Затова днешните паунсетии са компактни (30-45 см височина) и са повече от 2000 вида.

Как да я избираме?

Най-добре е да се избират екземпляри, при които в центъра на съцветието няма жълти цветове. У дома това растение се поставя на най-светлото място. Температурата в стаята трябва да бъде не по-ниска от 14 градуса. В този период паунсетията трябва да се полива обилно с топла вода взависимост от сухостта на почвата в саксията и да се пръскат листата й с преварена вода. Цъфтежът й продължава от 2 до 6 месеца.

Грижи

Паунсетията често страда от вредители и болести. Пожълтяване и окапване на листата може да бъде предизвикано от падането на температурата под 14 градуса и преполиване. Окапването на съцветията се дължи на прекалено сухия въздух. Пожълтяването, изсъхването на листата и дори умирането на растението може да бъде свързано с паразит. В случай на поражения върху вашето растение, трябва да го обработите със съответните химически препарати, които се предлагат в цветарските магазини.

До следващата Коледа

Коледна трапеза, украсена с паунсетия
Коледна трапеза, украсена с паунсетия
След като прецъфти паунсетията обикновено се забравя, но при желание тя може да бъде накарана да цъфти още много пъти. Щом й паднат листата, поливането трябва да се намали. Стеблата й трябва да се подкастрят до височина 10-12 см от почвата. Саксията да се прибере на тъмно и прохладно място и почти да не се полива. Тя се нуждае от покой, за да може да зацъфти отново след една година. През май с част от старата почва се пресажда в по-просторна саксия и се полива обилно. Добрият дренаж е задължителен. Почвата се подготвя от чернозем, листовка, торф и пясък в съотношение 3:3:1:1. От момента на пресаждането следва системно поливане и подхранване (веднъж на две седмици с минерални торове). През лятото растението може да се изнесе на балкона, но да бъде на сянка. Когато се появят младите филизи, се избират най-силните 4-5, а останалите се отрязват. Отстраняването на филизите може да се използва за размножаване. Щом се отреже връхчето, то трябва да се сложи под течаща вода, за да се отмие млечният му сок от мястото на срязването. След това чепката (8-15 см дълга с 2-4 възела) се подрязва на 0,5 см под възел, отстранява се пластинката на долния лист и отново задължително се измива млечният сок. Това е необходимо да се прави, защото той запушва кръвоносните съдове, препятства зарастването на раните и може да предизвика инфекция.
Коледни сладки, поднесени с цвят от коледна звезда
Коледни сладки, поднесени с цвят от коледна звезда
Чепките се засаждат в саксии с влажна смес, като се зариват до първия лист. След това се покриват с прозрачен плик и се поставят на топло място (температурата на почвата трябва да бъде 25 градуса). Ускоряването на растежа идва след 2-3 седмици. Захваналите се растения трябва да се пресадят в саксии с диаметър 9 см. След няколко седмици се отчупват връхчетата им, за да може растението да се разклони. В края на септември – началото на октомври принудително се съкращава денят за паунсетията. Без това тя няма да зацъфти. Покрива се с тъмен, непропускащ светлината плик за 14 часа в денонощието. И така до декември. А за Коледа паунсетията отново ще цъфне, макар и вече да не е толкова компактна, както преди.

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.