Баницата
Това е най-популярното ястие в българската кулинария. Векове наред на всеки празник в българския дом баницата е била кралицата на трапезата. В различните краища на страната тя се прави по различен начин, но посланието й винаги е едно – кулинарна пищност и изискан вкус.
Какви видове има?
Жените, които предпочитат да теглят тестото, го замесват от брашно, равни количества сол, захар, оцет и хладка вода. Разточените кори от това тесто се получават тънки и са подходящи за всякакви плънки. С него се правят лучници, спаначници, зелници, тиквеници. Точените кори са по-дебели от теглените, а на много места домакините първо разточват донякъде пластовете и след това ги разтеглят. Как точно трябва да се постъпи с тестото е въпрос на лично предпочитание.
Готовите кори
Как да я направим мека?
Веднага след като се извади от тавата, т.е. още докато е топла, баницата се увива в готварско фолио. Така се задушава и омеква. Можете да я съхранявате в този вид в хладилника. А когато решите пак да я предложите на трапезата, просто я пъхнете за няколко минути в гореща фурна.
Как се получава хрупкавата коричка?
За този случай фолио не се използва. За да се опече равномерно отвсякъде, този специалитет трябва да се следи по време на печенето. Щом започне да придобива златист цвят, огънят се намалява, а тавата периодично се върти. Когато е готова, баницата се изважда и се оставя, без да се покрива. Така корите й отгоре остават хрупкави. А ако желаете те да са с наситен цвят и поплътни, трябва да ги намажете преди печенето с разбит жълтък. Най-добре е това да се направи с четчица, за да се нанесе покритието равномерно по цялата повърхност.
Късметите