Маски с моркови
Витамин А, наричан още „витаминът на красотата”, превръща моркова в най-важното средство на природната козметика. Ако системно пиете прясно изцеден морковен сок (без да прекалявате с количеството, разбира се), ще имате здрав цъфтящ вид. Морковите са добри и за външно приложение за козметични цели под формата на маски. Предлагаме ви няколко рецепти на най-често използваните маски за кожата на лицето и шията.
За всеки тип кожа
- 3 настъргани бледорозови морковчета, 1 ч. л. картофено брашно или картофено пюре, 1/2 суров жълтък.
- Настърган морков се смесва с 1 с. л. прясно мляко.
- 2 настъргани светли моркова, 1 суров жълтък, няколко капки растително масло.
- 3 части морковен сок, 1 част лимонов сок. Сухата и нормалната кожа предварително се намазва с крем или масло.
За суха кожа
Маските се нанасят за 10-20 минути и се измиват с топла вода.
- Сваряват се и се пасират 2-3 големи моркова, смесват се с мед. 1 ч. л. сок от моркови или ситно настърган морков се смесват с 1 ч. л. прясна извара и 1 ч. л. сметана.
За мазна кожа
Маските се нанасят за 20 минути и се измиват с вода със стайна температура.
- Настърган морков се слага върху марля или марлята се натопява в сок от моркови и се поставя върху лицето. Ако такава маска се прави 2-3 пъти седмично в продължение на месец, кожата ще придобие приятната смуглост на лекия загар. Настърганият морков също помага, ако кожата е „изгоряла” от слънцето.
- Към настърган морков и разбит на сняг белтък се прибавя брашно до образуването на кашица.
При забавен растеж на косата много помага смес от морковен и лимонов сок. При втриването на сместа в кожата на главата косата расте по-добре и придобива красив блясък.