Морковът - забравената тайна на младостта
Оранжевият хубавец също така и е прекрасен източник на витамините С, В, D, E. Той е богат на минерали и микроелементи – калий, калций, желязо, фосфор, йод, магнезий, манган. В него се съдържат етерични масла, физиологично активни вещества – стероли, ферменти и други съединения, необходими на организма.
Нужно е да се помни, че съдържащият се в морковите каротин ще се усвоява по-добре, ако салатите от моркови се подправят обилно с растително масло.
В лечебното хранене най-често морковите се използват в натурален вид или техният сок. Морковът оказва всестранно лечебно въздействие върху организма:
- Морковеният сок и настърганият морков имат общоукрепващо действие. Те прочистват кръвта, извеждат токсините от организма, нормализират обмяната на веществата, повишават активността на вътрешните органи. Консумацията на моркови е полезна при авитаминоза и анемия.
- Морковът активизира вътреклетъчните окислително-възстановителни процеси. Неговата употреба увеличава съдържанието на основните антиоксиданти в кръвта, което позволява да се засили имунната система на организма (особено при възрастните хора), стимулира растежа на здравите клетки и намалява риска от онкологични заболявания.
- До голяма степен благодарение на високото съдържание на калиеви соли морковите са полезни при заболявания на сърдечно-съдовата система, атеросклероза и хипертония. Покрай морковите и техния сок при атеросклерозата и коронарната недостатъчност с изяви на стенокардия се използва също и екстракт от морковени семена – даукарин. Този препарат има добро спазмолитично действие и разширява кръвоносните съдове на сърцето.
- Сокът от моркови е полезен при нарушения във функциите на бъбреците и черния дроб, подпомага извеждането на пясъка и малките камъчета при бъбречнокаменната болест и за изчистването на черния дроб.
- Морковите също така регулират обмяната на въглехидратите, подобряват храносмилането, отстраняват запека, а също и хемороидите.
- Неотдавна учените откриха, че благодарение на високото съдържание на фитонциди, морковите са способни да въздействат на болестотворната микрофлора почти толкова ефективно, както лукът или чесънът – признатите лидери в тази област.
- Морковите се прилагат при разстройства на зрението, възпаление на горните дихателни пътища, стоматит, възпалителни процеси в устната кухина. Смес от морковен сок с мед се използва за гаргара при ангина.
- В народната медицина със ситно настърган морков и неговия сок се налагат изгаряния, замръзнали участъци от кожата и рани.
Противопоказания:
Обикновено това по-често се случва при децата, тъй като черният дроб на възрастния човек по-добре преработва каротина и извежда неговите излишъци от организма.