Статиите на 1001 Рецепти

Угощение за ангели

Няма да сгрешите, ако полеете кейка с ягодов топинг
Няма да сгрешите, ако полеете кейка с ягодов топинг
Никой не знае дали ангелите обичат сладкото, но за всеки случай хората вече са измислили за тях особен кейк, който се нарича точно така - Храна за ангела. Белоснежен, въздушен, с аромат на ванилия и бадеми, той буквално се топи в устата, ласкаейки с божествения си вкус нежното небце на влюбените в него сладокусници. Невъзможно е да не се влюбиш в този кейк - любовта ще ви обземе още от първата хапка. И най-вероятно неведнъж ще ви вдъхнови за кулинарния подвиг, изискващ време, търпение и издръжливост - приготвянето на Храната на ангела изисква известни усилия.

Продуктите

За кейка Храната на ангела, известен още като Сребърния кейк или Снежния хълм, са нужни сравнително малко продукти. Основата на тестото съставляват белтъците - наистина в голямо количество, захарта и брашното. Допълнение към него са винената киселина, която може да бъде заменена с лимонена киселина. Нужни са също сол, екстракти от бадеми и ванилия.

Малко история

Според някои историци кейкът Храната на ангела се е появил на бял свят, благодарение на пестеливостта на пенсилванските готвачи, при които след приготвянето на яйченото фиде им оставали много белтъци. Но това е само една от версиите.

Според друга, описана в книгата на Попи Кенън и Патриша Брукс “Кулинарната книга на президентите - проверени рецепти от Джордж Вашингтон до наши дни” (“The Presidents’ Cookbook - Practical Recipes from George Washington to the Present”), произходът на това сладко изкушение, е забулен в тайна, но по всяка вероятност корените му отвеждат към загадъчния Изток. Според една готварска книга, издадена през 1883 г., едно семейство се преместило от Атлантическото крайбрежие на тихо място край река Хъдзън, където отворило малък пансион. В този пансион постъпила като готвачка жена от Индия. Именно тя започнала да пече необичайните за американците кейкове, включително и Храната на ангела, като този кейк се приготвял изключително при затворени врати в пълна секретност. Но както и повечето кулинарни тайни, и неговата скоро била разкрита, а рецептата - подобрена и усъвършенствана.

Но по-добре добавете освен топинг и пресни ягоди
Но по-добре добавете освен топинг и пресни ягоди

Съществува и трета версия, според която Храната на ангела била измислена от чернокожите роби, тъй като за приготвянето на този кейк са нужни силни ръце, за да разбият белтъците на твърд сняг.

В полза на първата версия кулинарните историци привеждат факта, че на югоизток от Пенсилвания и досега за сватбите традиционно се пече именно Храната на ангела.

Историците, застанали на страната на чернокожите роби, парират с това, че този кейк и до ден-днешен е традиционен за поменните трапези на арфоамериканците... В крайна сметка да се развърже възелът около Храната на ангела не е никак просто. Ясно е само едно - този кейк се появил в Америка някъде в началото на XIX век и станал невероятно популярен във втората половина на столетието с изобретяването на телта за ръчно разбиване на белтъците. Тази супертехника била изобретена през 1870 г. от Търнър Уилямс от Род Айлънд и това било голям подарък за много домакини и готвачи. Храната на ангела започнала да се появява на трапезите на обикновените американци много по-често. Този кейк се радвал на изключително уважение в Белия дом по време на Ръдърфорд Хейс (1822-1893 г.), 19-ия президент на САЩ . Неговата съпруга Люси Хейс, по характер истински ангел, просто обожавала този кейк!

Кейкът се съчетава отлично с най-различни свежи плодове
Кейкът се съчетава отлично с най-различни свежи плодове
Рецептите на Храната на ангела могат да се намерят в много от американските готварски книги, като се започне от края на XIX век и се стигне до настоящия момент. И всички те много си приличат. Сравнете сами:

  • Ето какво пише в издадената през 1871 г. книга на М. Е. Портър “Mrs. Porter’s New Southern Cookery Book, and Companion for Frugal and Economical”: “Три пълни чаши брашно, две пълни чаши захар, половин чаша краве масло, една чаша сладко прясно мляко, белтъците на пет яйца, разбити на твърд сняг, една пълна чаена лъжичка винена киселина, половин чаена лъжичка сода”.
  • През 1881 г. госпожа Аби Фишер, чернокожа американка и бивша робиня от Алабама, споделя своята рецепта на Сребърния кейк в книгата “Какво знае мисис Фишер за старата южна кухня, супите, консервите и др.” “...нужни са белтъците на дузина яйца, леко разбити, 1 фунт краве масло и 1 фунт захар на кристали; претрийте маслото със захарта до лека кремообразна смес, след това добавете разбитите белтъци, разбийте всичко заедно до получаването на лека пяна; две чаени лъжички от най-добрите сухи дрожди пресейте с 1 фунт брашно, след това добавете брашното към яйцата, захарта и маслото, също така добавете половин чаша сладко прясно мляко, бързо разбъркайте и леко разбийте, добавете накрая за аромат две чаени лъжички екстракт от бадеми или праскови. Изпечетe във форма по избор, но преди това я намажете с масло дълго време преди да излеете в нея готовото тесто. Печете в умерено гореща фурна, като периодично се грижите за овлажняването на въздуха в нея.”
  • През 1884 г. в готварската книга на мисис Д. А. Линкълн “Boston Cooking School Cook Book” също има рецепта на кейка Храната на ангела: “Една чаша пресято брашно се смесва с 1 чаена лъжичка винена киселина и се пресява заедно с нея четири пъти. Разбиват се белтъците на 11 яйца с тел или пробита на няколко места лъжица до получаването на твърда устойчива пяна. Прибавя се 1 чаена лъжичка екстракт от ванилия или от бадеми, всичко бързо и внимателно се разбърква с брашното. Формата за печене се облепва с пергаментова хартия, не се маже с масло, изсипва се тестото, пече се около 40 минути.”

Вероятно няма смисъл от повече цитати. Ясно е, че рецептата е стигнала до нашето време, претърпявайки някои промени - например в едни от рецептите има краве масло, а в други - не. Нека сега от теорията да преминем към практиката и да приготвим този толкова нежен кейк сами.

И така…

Божественият кейк е чудесен и със сметана и боровинки
Божественият кейк е чудесен и със сметана и боровинки

Храната на ангела

Класическа рецепта

Продукти:
  • 1 и 1/2 чаени чаши белтъци (примерно от 10-12 яйца), със стайна температура
  • 1 и 1/2 чаена чаши захар (колкото по-ситна е захарта, толкова по-добре)
  • 1 чаена чаша пресято брашно висш сорт
  • 1 ч. л. винена киселина
  • 1/4 ч. л. сол
  • 2 ч. л. ванилия
  • няколко капки бадемова есенция

Отделете белтъците от жълтъците. Това се прави най-лесно, когато яйцата са охладени - така белтъците се отделят по-лесно и вероятността в тях да попаднат капки от жълтъците е минимална. За да избегнете и наймалката вероятност от попадането на жълтъчени капки в белтъчената маса, отделяйте белтъците един по един над отделна купа и едва след това ги присъединявайте към чистите белтъци. Температурата на белтъците за разбиване трябва да бъде стайна. Затова покрийте купата с тях и ги оставете зя няколко часа да се темперират.

През това време съединете 3/4 чаена чаша захар с цялото брашно. Оставете настрани.

Затоплените белтъци разбийте с помощта на миксер в голяма купа до състояние на твърд сняг, като добавите в тях винената киселина и солта.

Разбивайте на средна скорост, докато винената киселина се разтвори напълно, а след това започнете постепенно да добавяте останалата захар, слагайки по няколко супени лъжици едновременно и всеки път разбивайки белтъците до пълното разтваряне на захарта. Когато белтъците се превърнат в твърд сняг, добавете ванилията и бадемовата есенция, разбийте ги буквално за няколко секунди. Това време е достатъчно за разтварянето на екстрактите.

Сега вземете сместа от брашното и захарта, пресейте я и започнете да я добавяте на неголеми порции (6-8 на брой) към белтъчената смес. Всеки път ВНИМАТЕЛНО , БЕЗ ДА БЪРЗАТЕ , с плавно движение присъединявайте брашното към белтъците.

Tрадиционната кръгла форма за кейка Храната  на ангела
Tрадиционната кръгла форма за кейка Храната на ангела
В ненамазнена форма (традиционно за печенето на Храната на ангела се използва кръгла висока форма с кръгла дупка по средата и подвижна основа) с диаметър около 22 см изсипете с голяма лъжица тестото. Изравнете го отгоре. Печете 50-60 минути в предварително загрята фурна при температура 160 градуса. Готовността на кейка може да се определи с леко натискане с пръст - добре опеченият кейк пружинира, а следата от натиска почти веднага изчезва.

Извадете кейка от фурната и го оставете на стайна температура до пълното му изстиване. За това са необходими няколко часа, но кейкът може да се извади от формата само изстинал! Отделете го с тънък остър нож от стените на формата по цялата окръжност. Обърнете формата върху голяма плоска чиния.

Кейкът е готов. Можете да го украсите по свой вкус. Обикновено американките го мажат с бял крем. Да ви е сладко!

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.