Да вечерям или не? Това е въпросът...
Едни смятат, че вечерята е първата жертва, която трябва да се принесе на стройната талия. Други настояват, че от нея не се пълнее. Кой е прав? Да видим първо тези, които дават вечерята на врага си.
Мъжествени и гладни
Най-издръжливите не просто се отказват от вечерята, а изобщо не се хранят след 18.00 ч, придвижвайки се в живота с чаша айран 0,5%. Но си признават, че понякога точно посреднощ им идва да хукнат към първия „МакДоналдс”. Защото доведеният от ограниченията до изнемога организъм си иска своето. Поклонниците на ранните вечери вярват, че мъчат себе си не напразно. Доколко обосновани са тези надежди?
Плюсовете
- Обмяната на веществата е по-интензивна през деня, във втората му половина обаче угасва. Съответно, изядените на вечеря калории се отлагат по ханша и бедрата. Невечерялите са успели да измамят организма, обичащ да се запасява.
- Отказвайки се от вечерята, ние всъщност просто пропускаме един прием на храна и така намаляваме дневния обем калории. А ако при това успеем и бързо да заспим, то мъките на глада може направо да се... проспят.
- Пропускайки вечерята, ние ставаме много по-активни на закуска. Апетитът ни тогава е толкова зверски, че при едно завъртане край масата можем да погълнем порция бъркани яйца, купа с мюсли, а защо пък и да не претоплим вчерашната супа, която кротичко си дреме в хладилника...
Минусите
- Много малко са хората, за които отказът от вечерята не е нещо непосилно. Най-често това са чучулигите, които рано се събуждат и рано си лягат. Именно те с лекота могат да не ядат след 18.00 ч.
- Големите паузи между приемите храна са богати на проблеми със стомашно-чревния тракт. При някои заболявания, като язва или гастрит, или предразположеност към образуване на камъни в жлъчния мехур, отказът от вечеря е истинска лудост.
- Ако цял ден ядете набегом, а след това се оставите и без вечеря, в перспектива можете да си навлечете не само дефицит от витамини и минерални вещества (а това е предпоставка за развитието на най-различни заболявания), но и трупане на килограми! Защото организмът, стресиран от постоянния недостиг на храна, затормозява обмяната на веществата и всяка уловена калория се стреми да превърне в твърда валута, т.е. в мазнина.
А сега да видим тези, които не се отказват от удоволствието да вечерят плътно.
Сити и доволни
Защо въобще за хората е характерно здравата да се нахранят на вечеря? Причините за това са няколко.
- Инстинктът повелява на организма да трупа мастни запаси, а те успешно се отлагат именно по време на вечерното хранене.
- Много хора сутрин не могат да сложат дори залче в устата си, затова пък си отяждат вечер.
- Работният график често не благоприятства „храненето според науката”. Сутрин си се успал и не ти е останало време да закусиш, през деня си се въртял из офиса като хамстер в колело – не е имало време да похапнеш, върнал си се у дома след работа при хладилника, пълен с храна.
И тази житейска позиция си има своите бонуси и недостатъци.
Плюсовете
- Вечерното хранене успокоява. Отличен антидепресант!
- Вечерята осигурява комфортни промеждутъци между похапванията, на което стомашно-чревният тракт и жлъчоизвеждащата система могат само да се радват. Те сега не могат да работят на макс или да седят на гладно, очаквайки с часове някой ще им подхвърли поне едно парченце храна за преработка.
- Като се нахраним вечер, спим спокойно през нощта.
- Вечерното хранене може да стане ефективно средство за подсилване на имунитета. Заседяването вечер край трапезата ни осигурява психологичен комфорт.
- За разлика от сутринта, вече няма за къде да бързаме. Имаме време да си приготвим нещо интересно. Можем да отделим внимание и на прословутата „естетика на бита” и на приятното общуване с домашните, каквото не ни достига в дневната суматоха.
Минусите
- Ако късната вечеря е вашата основна трапеза, гответе се за неприятности от типа на наддаване на телесна маса. Прегладнялото тяло ще си вземе своето!
- Мазната вечерна храна ни действа парадоксално – сякаш ни приспива, но и не ни дава окончателно да заспим. Затова трябва да знаете, че като си хапнете мазно месо или мазна риба на вечеря, можете с часове безрезултатно да броите овцете.
- Обилната храна преди нощта е допълнително натоварване за организма, който би могъл да прекара това време от денонощието на опростен режим, почивайки си и възстановявайки се.
Изводът
Хранете се не по-късно от два часа и половина преди сън. Тогава организмът ви ще има достатъчно време да се „отърси” от натрупаните калории. Най-добрият начин да се избави от тях е разходката. Вечерната игра с децата също може да ви помогне. Интелектуалният труд също гори много енергия.
Диетолозите не препоръчват да се яде вечер мазно месо или мазна риба, но и само с едните зеленчуци и плодове не бива да оставате. Първите възбуждат апетита, а във вторите има много глюкоза, излишъкът от която се превръща в мастни киселини и се отлага като „паласки” по талията. Най-добрата вечеря е парче немазно месо със зеленчуци и други блюда от протеини и сложни въглехидрати.