Кой измисли лъжицата и вилицата
Древните римляни и гърци водели своите възвишени разговори за прекрасното, хранейки се с ръце. Римският поет Овидий ги научил да ядат с края на пръстите си и след ядене да ги изтриват в хляба. По-късно в Гърция хората поставяли на ръцете си специални ръкавици с твърди накрайници. И въобще праобразите на лъжиците започнали да се изработват 3000 години преди новата ера. Те се лепили от глина или се изпилвали кости и рогове на животни за направата им. В употреба влизали също така раковините, костите от рибешки глави и дървесината.
Европейците ползвали лъжиците не само за супа, но и за други ястия. Още тогава те имали специални лъжички за яйца, подобни на съвременните чаени, но разширени в края. Древните римляни яли охлювите и яйцата със специални лъжички, чиито дръжки завършвали с острие. С него те пробивали черупките и изваждали съдържимото на раковините. Първите сребърни лъжици били направени в Русия през 988 г. по заповед на киевския княз Владимир Червеното Слънчице за неговата дружина. Те били с къса дръжка и се държали в юмрук. Нещо подобно на съвременната вилица, само че с пет, а понякога и повече зъби, се появило в Азия през X век. Сто години по-късно това изобретение стигнало до Европа., но широко разпространение получило чак през XVI век: острото шило, с помощта на което храната се набождала било заменено с вилицата с два зъба.
Началото на нейното утвърждаване в Европа обаче било свързано с бурен скандал. През XI век, когато гръцка принцеса починала малко след появата на вилици на нейната сватба с върховен съдия, това било изтълкувано като Божие наказание.
Ето какво друго помни историята за вилицата:
- В Съкровищницата на бретонския херцог Йоан II имало няколко вилици. С тях обаче той ял не месо, а плодове и пържено сирене. Явно по негово време все още битувало мнението, че месото се държи с ръце по време на хранене.
- Питър Халвестън, фаворит на английския крал Едуард II, имал 69 сребърни лъжички и три вилици, с които със сигурност не е консумирал круши.
- В описа на богатствата на унгарската кралица Клементия от 1328 г. се споменават 30 лъжици и 1 вилица от злато.
- Френската кралица Жана д’Евре оставила след смъртта си 1 вилица, старателно опакована, и 64 лъжици.
- Карл V имал няколко златни вилици с инкрустирани скъпоценни камъни. Той ги използвал за много редки десерти, които се поднасяли в най-изисканите дворци от онова време.
- Докато вилиците вече били нещо обичайно на трапезата на аристокрацията в Италия през XI век и се използвали във Франция от XIV век, в Англия те се появили през 1611 г. Въвел ги Томас Кориът, благодарение на книгата си “Coryat’s Curdities Hastily gobbled up in Five Months Travels in France, Savoy, Italy, &c.” Широките маси обаче гледали с насмешка на желанието му да ги разпространи навсякъде и го нарекли „Фурцифер”, което означавало носач на вилици.
- Висшите класи в Испания използвали вилицата през XVI век, доколкото може да се съди по широкия асортимент на този прибор за хранене, намерен в останките на кораба „Ла Жирона”, който потънал край бреговете на Ирландия през 1588 г.
- През 1630 г. губернаторът на Масачузетс Уинтроп имал първата и единствена вилица в колониална Америка.
- В другите европейски държави до XVII век издигнатите особи на царската трапеза ползвали само ножа и лъжицата. Отрязаните парченца обикновено се вземали с ръка или въобще с каквото можело.
- В Русия вилицата била представена на знатното общество от Петър Велики. Първите вилици имали два зъба и били притежание само на много богати хора. Обикновеният руски народ започнал да използва вилицата чак през XIX век.
- Масовото производство на вилиците и лъжиците започнало през XIX век. Те се правели от алуминий, олово, неръждаема стомана, мелхиор, сребро, злато.
- Дървени лъжици днес се произвеждат единствено в качеството им на сувенири. Най-популярни са хохломските писани лъжици в Русия. Истинско произведение на декоративното изкуство са амурските лъжици.