Статиите на 1001 Рецепти

На лов за скритата сол

Дневно ние приемаме повече сол, отколкото е необходимо. И това се случва поради факта, че тя прекрасно се маскира. Затова трябва да се научим как да разпознаваме скритата сол!

120 грама за храброст

В тялото на 60-килограмов човек се крият 120 г готварска сол. И тук не става дума за прословутото отлагане на солта. Запасите от нея служат с вяра и истина. Натрият и хлорът поддържат равновесието на течностите в организма= йоните на хлора са необходими за образуването на солна киселина в стомашния сок, а йоните на натрия за поддържане на киселинно-основния баланс.

Те участват в предаването на нервните импулси. С тяхна помощ в кръвта и тъканите постъпват глюкоза и аминокиселини, благодарение на които работят вътрешните ферменти.

Дневната ни потребност от готварска сол е 1/3 чаена лъжичка. Но всъщност ние изяждаме много повече. Някои почитатели на киселото зеле, маринованите краставички и фаст-фууд всекидневно си позволяват по 1 супена лъжица с връх!

Пресният живот

Смята се, че пресоляването е най-опасно за хипертониците. Медиците обаче откриха, че съществуват хора, които са високо чувствителни към солта. Тази особеност като че ли се предава по наследство и се изразява в това, че при такива хора кръвното налягане активно реагира на промените на количеството сол в хранителния режим.

Излишъкът сол е вреден и при сърдечно-съдова недостатъчност: възникват “сърдечни” отоци. “Бъбречните” отоци се появяват при нефрози и нефрити, когато бъбреците не са в състояние да извеждат солта от организма. Затова при тези заболявания безсолната диета е задължителна съгласно медицинските предписания, дори е лекарство. А изчисляването на количеството изядена сол се оказва понякога доста трудна задача.

Тайното става явно

Много ценители на добрата храна предпочитат ястията да не се солят по време на готвенето, а да правят това самостоятелно в чинията си. На масата се поставя солничка - солта задължително трябва да бъде прясна и едро смляна. Лекарите одобряват този навик. Нашите вкусови рецептори по-бързо разпознават едрите кристали на солта и в резултат от това ние консумираме по малко количество от нея.

Но дори ако изхвърлите солницата, вие все едно няма да минете без сол. Тези бели частички, с които поръсвате храната си, са едва 15% от цялото потребление на натрий от организма. Невидимката се е скрила в готовите продукти, които вече са посолени във фабриките (от тях ние получаваме 75% от дневната ни норма), и в суровите (10%), които за всеки случай е овкусила самата природа. Спомнете си какво сте яли днес и пресметнете колко сол сте приели. Е, какъв е резултатът?

СОЛИСТИ

Колко сол се крие в 100 г

колбаси до 2500 мг
пармезан 1100 мг
суха супа до 800 мг
бял хляб до 150 мг
млека, айран 50 мг
риба треска 100 мг
риба камбала 200 мг
спанак 62 мг
телешко месо 55 мг
извара 41 мг
банани 31 мг
ябълки 26 мг
1 яйце 134 мг
1 стълбо целина 35 мг
1 печен картоф 15 мг
1 червена сладка чушка 2 мг

Коментирайте първи статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.