Япония - Страната на изгряващото слънце
Японската кулинария означава приобщаване към природата
Освен това всеки сезон е представен със своите плодове, зеленчуци, риби: зимата – с мандарините, есента – с фурмата, лятото – с пъстървата. Сезонността се подчертава и при сервирането. Например през есенните и зимните месеци в ресторантите поставят на масите неголеми купи с дребни камъчета, в които са сложени малки цветни хартиени или сламени чадърчета. Това е римейк от бита на японския селянин да си слага шапка от оризова слама и да разтваря сламени чадъри в горещината.
Оризът се слага отляво, супата – отдясно, основното ястие – в средата. Отляво, отдясно и малко назад се разполагат различните маринати. Сосовете и подправките отдясно на това ястие, за което са предназначени. Хаси (които се слагат на специални поставки или подносчета, за да не се докосват до масата) са обърнати наляво с този край, от който се взема храната. Десертът и чаят завършват трапезата.
Блюдата може да се ядат в различен ред – малко супа, парченце риба, да опитате маринатата и след това пак да се върнете към супата. Пристъпвайки към храната, японците произнасят неизменното “итадакимас” (започваме), а приключват с думи на благодарност за храната “готисо сама десита” (беше много вкусно).
Суши
Ориз за суши
Оризът (4 чаши за 4 човека) се мие, докато водата стане прозрачна. Измитият ориз се вари в 5 чаши вода на силен огън, докато заври. След това се захлупва и се вари на слаб огън 20 минути. Снема се от огъня и се държи под капак още 10 минути. Разбърква се с резки режещи движения отгоре надолу с дървена лопатка и му се добавя оризов оцет. Още веднъж се разбърква с резки движения (иначе ще се превърне в каша) и се охлажда леко.
Оцет за суши
Старателно се разбърква оризов или винен оцет (8 с.л на 4 ч. ориз), захар (7 с.л) и сол (1 ч.л.) до пълното разтваряне на захарта (може леко да се загрее).
Приготвяне на суши
Необходими продукти:- Ориз – малък кръгъл, най-добре е да бъде японски ориз за суши.
- Оризов оцет.
- Листа от сушени водорасли (нори).
- Бамбукова подложка за навиване на рулата, дървена лопатка за ориза (обикновено се продава с подложката) и много остър нож за рязането на рулата.
- Малки чинийки за смесването на соевия сос с уасаби.
- Япоски хрян уасаби. Продава се под формата на паста или на прах, който се разтваря във вода (1:1) и се оставя да престои 5-10 минути, за да придобие характерния си аромат и вкус.
- Соев сос.
- Маринован джинджифил.
- Нарязани на тънки ивички зеленчуци (краставица, авокадо, варени моркови, варени шушулки зелен боб, варени японски гъби шиитаке) и морски дарове (щипки от раци, скариди, сьомга, риба тон, скумрия, змиорка и т.н.).
Гарнитура и украса за суши
При приготвянето на суши голямо внимание се отделя на външния му вид и начина на поднасяне. Ястието трябва да наподобява красива картина. От морковите, репите (дайкон), корен от лотос или краставица може да се изрежат с помощта на специален нож красиви цветя, а краставицата да се оформи като „борово клонче”. От уасаби може да се оформи „риба” или традиционния „лист от лотос” и да се разположи красиво в чинията.
Маки
Рулата маки се оформят с помощта на бамбукова подложка (макису). Плънката може да бъде най-различна. Обикновено в нея се слагат морски дарове в комбинация със зеленчуци (авокадо, краставица), японска майонеза или кашкавал. С помощта на бамбуковата подложка оризът с плънката се загъва в лист морски водорасли нори. Сега ще се научите да правите два типа рула – тънки и дебели.
Тънки рула (хосо маки)
За рулата рибата се нарязва на тънки ивици или се използват остатъци от нигири. Сложете половината нори върху бамбуковата подложка с лъскавата страна отдолу. Намокрете ръцете в оцетена вода. Вземете около 4 с.л. ориз с връх и го разпределете по повърхността на водораслото. В горния край оставете свободно пространство около 1 см, а от долния – около 0,5 см. Височината на оризовия слой трябва да бъде около 7 мм. Разпределете ориза равномерно, като постоянно мокрите ръцете си. С показалеца намажете в средата ивица от ориза по цялата му дължина с уасаби. Върху нея сложете плънка – например изрезка от риба тон.
Хванете долния край на водораслото заедно с края на бамбуковата подложка и го вдигнете, като придържате плънката на място. Навивайте на руло. Изтъркаляйте го напред-назад и малко го притиснете вътре в подложката. Сложете го настрани върху гладка повърхност и пристъпете към оформянето на следващото.
Дебели рула (футо-маки)
Те са с диаметър 5 см и могат да съдържат до 5 компонента. За тяхното приготвяне ви е нужен цял лист от водорасло. Трябва пак да го сложите с блестящата страна отдолу. Намокрете ръце в оцетена вода и равномерно разпределете ориза върху водораслото, като оставите от горната страна около 2 см свободно пространство. По желание може да намажете ориза с майонеза (но не пикантна). Започнете да слагате съставките, като отстъпите от долния край 1,5-2 см. Никога не ги слагайте една върху друга, а една до друга – на ивици, като се движите към центъра на водораслото. Като придържате всичките съставки, повдигнете края на подложката и внимателно навивайте на руло. Изтъркаляйте рулото напред-назад, притиснете го вътре в подложката. След това го оставете върху гладка повърхност настрани и пристъпете към приготвянето на следващото.
Как се режат рулата?
Вземете остър нож, натопете края му в оцетена вода. После го вдигнете нагоре, така че водата да премине по цялата му повърхност и равномерно да го намокри. Това ще позволи на ножа леко да премине през лепкавия ориз. Сложете рулото с „шева” надолу. Първо го разрежете през средата, а след това всяка половинка – на 3 части. Така от едно руло ще се получат 6 парчета.
Дебелото руло се реже по същия начин, но всяка половина след това на 4 части.
Нигири
Желателно е да се избере рибна заготовка с правоъгълна форма, около 10 см дължина и 2,5 см височина. Отстъпете от левия край 0,5-1,5 см (в зависимост от плътността на рибата), разположете ножа под ъгъл от 45 градуса към повърхността на масата, направете плавен и бърз разрез с едно движение. Продължете да режете филето по същия начин, паралелно на първото рязане. И в никакъв случай не “пилете” рибата! Разбира се, тя не може да бъде с кожа и най-добре е да се ползва филето. Ако филето не е плътно, отрязаният фрагмент може да се направи и по-дебел. Колкото по-плътна е рибата, толкова по-тънко трябва да бъде отрязаното парче.
До това време оризът ви трябва да е поизстинал или да е едва топъл. Пригответе малка чинийка с уасаби и оцетена вода (тезу) за намокряне на ръцете (просто налейте преварена вода и добавете в нея 2 с.л. оризов оцет). При оформянето на нигири ръцете винаги трябва да са влажни – иначе нищо няма да се получи. С дясната ръка загребете 1 и 1/5 с.л. ориз и леко го стиснете в дланта си, като му придадете овална форма. С лявата ръка вземете рибната заготовка, разположете я напречно на пръстите. С показалеца на дясната ръка вземете малко уасаби (без да изпускате ориза от дланта) и леко намажете парчето риба отгоре, като оставите почти незабележима следа. Притиснете ориза към парчето риба с показалеца и средния пръст на дясната ръка. Внимателно обърнете нигири, за да се окаже то върху краищата на пръстите на лявата ви ръка с рибешката повърхност нагоре. Преместете го към основата на пръстите, като притискате плътно рибата към ориза.
Вашите нигири са готови! С течение на времето ще се научите да ги правите бързо. Следете оризът да не е прекалено притиснат и рибешката повърхност винаги да е по-голяма, за да го закрива.
Наредете парчетата суши в красиви подноси, налейте в керамични чашки соев сос. В него може да разтворите малко уасаби, ако желаете по-остри усещания. В соса можете да добавите парченце маринован джинджифил, но той традиционно се използва за почистване на устата от вкуса на предишното парче суши. Японците вземат суши с пръчици, топят го в соса, като му дават възможност да се напои за няколко секунди и го слагат в устата.