Как да си направим най-вкусната шоколадова торта?
Отскоро имам една приятелка, която, знаейки колко съм ангажирана, деликатно ме помоли не да се занимавам аз, а да и препоръчам сладкар, който да й направи торта за рождения и ден с декорация, която тя си е харесала в интернет. Но каква приятелка бих била, ако точно аз, която се занимавам професионално с кулинария, й откажа празничната торта и я заведа при някоя колежка. Запетнах ръкави и се ентусиазирах да дам най-доброто от себе си за Симона, защото е заслужила. До тук добре. Но рожденичката не е с какви да е вкусови рецептори, а с ясната молба в тази шоколадова торта да няма никаква сметана в крема, защото не обича.
В почти всеки крем за торта има сметана. А комбинацията между плътен сметанов крем, глазура от плътен шоколад и шоколадови продукти за декорация, щеше да направи тортата почти непоносима от сладост. И точно тогава ми хрумна следната страхотна идея!
Седмица по-рано бях присъствала на едно много интересно събитие на млечни продукти Olympus, които ни представиха пълната си гама продукти и ни бяха загатнали, че им е мъчно как хората използват този толкова ценен продукт - изварата, предимно за диета. Също деликатно ни бяха споменали, че организират кулинарен конкурс, в който пет от участниците ще спечелят награда, ако представят нестандартни рецепти с извара и/или цедено кисело мляко.
И точно тук ми светна кулинарната лампичка да заместя сметаната в крема за тортата на Симона с извара, цедено кисело мляко, маскарпоне и подсладено кондинзирано мляко. Също ми хрумна и идеята да снимам тортата, преди да я подаря на Симона, да участвам с нея в конкурса на Olympus, и ако имам късмет - да го спечеля!
Не знам дали сте използвали подсладено кондензирано мляко досега, но това е безценен продукт, който има консистенция и вкус на разтопен бял шоколад и при смесване с маскарпоне създава разкошен крем за торта. Важно е обаче да се добавя в маскарпонето лъжица по лъжица при непрекъснато бъркане, защото при по-голямо количество от течния продукт кремът може да се разводни за секунди и в неправилната консистенция.
След като запретнах ръкави и сложих малката черна престилка на Olympus, която ми подариха на събитието им седмица по-рано, се почувствах сигурна, че крайният резултат ще е повече от удовлетворяващ. Домашните какаови блатове, напоени с подсладено кафе, а не със захарен сироп, и лекият млечен крем създават банасиран вкус на иначе полятата с плътен шоколад и шоколадови изделя торта. Опитайте я не защото тази торта е участник в кулинарен конкурс и не защото е посветена на моята Симона. Опитайте я, защото си заслужава, защото вие го заслужавате, защото близките ви го заслужават!
ШОКОЛАДОВА ТОРТА СИМОНА
Продукти:
За блатовете:- 100 г брашно
- 100 г царевично нишесте
- 4 яйца
- 150 г захар
- 75 г какао
- 1 щип. сол
- 1/2 ч.л. бакпулвер
- 150 мл. горещо кафе
- 1 с.л. захар
- 1/2 ч.л. есенция ром
- 1/2 кг маскарпоне
- 10 с.л. подсладено кондензирано мляко
- 100 г цедено кисело мляко Olympus с 10% масленост
- 3 с.л. извара Olympus
- 300 г твърд шоколад
- 100 мл сметана
- 3 шоколадови яйца
- 100 г шоколадови топчета
- 10 шоколадови пурички
Най-напред се приготвя кремът. За целта маскарпонето се разбива с миксер и към него се добавя подсладеното кондензирано мляко. То се добавя постепенно, защото маскарпонето ще се втечни от него, ако се прекали с количеството. Прибавят се и изварата и цеденото кисело мляко Olympus и сместа се разбива до получаването на гъст крем.
След това се приготвят блатовете. За целта фурната се загрява до 175 градуса. С хартия за печене се покриват дъната на три тавички с диаметър 23 сантиметра и се намасляват. В случай, че не разполагате с три тавички с еднакъв диаметър, можете да използвате и само една, като разделите сместа за блатовете на три части, които след това изпечете поотделно в тавичката.
В малка купа се пресяват какаото, брашното, нишестето и бакпулверът. Разбъркват се, докато се смесят добре. С помощта на миксер се разбиват яйцата със захарта и солта до получаването на пухкав крем.
Към получения крем се прибавя сместа от какаото, брашното и нишестето, като това се случва на три пъти, a след всяко прибавяне се бърка внимателно с лъжица, докато сухата смес се усвои от яйчната.
След това сместа се разпределя по равно в намаслените тавички. Блатовете се пекат в предварително загрята фурна около 20-25 минути, докато станат елaстични и при притискане пръст веднага възвръщат формата си. Щом се изпекат блатовете, тавичките се изваждат от фурната и блатовете се объръщат върху решетка. Оставят се така до пълното им изстиване.
Накрая се приготвя течността за напояване на блатовете. За целта горещото кафе се подслажда със захар, разбърква се и към него се добавя есенцията ром. С получената течност се напояват блатовете и се подреждат един върху друг, като между всеки блат се поставя обилно количество крем, който преди поставянето на нов напоен със сироп блат се заглажда с лъжица. Тортата не се намазва с крем встрани и отгоре.
Полива се отгоре с разтопен на тих огън твърд шоколад с течна сметана до получаването на плътен шоколадов крем, който деликатно се разлива по стените на тортата.
Накрая се украсява с готови шоколадови изделия по избор, като заради желанието на Симона избрах готови шоколадови яйца, шоколадови топчета и хрупкаив пурички, потопени в края в тъмен шоколад. И знаете ли... всички си облизаха пръстите... :)
За предпочитане е преди да се поднесе, тортата да се остави за няколко часа в хладилник, за да стегне. Но това е само ако имате търпение :)
P.S.: Ако и вие сте започнали да слюнкоотделяте след този текст и снимки, пожелайте ми успех в кулинарния конкурс на Olympus!
Автор: Сандра Алексиева
Коментари за статията:
Автор |
2016-03-22 13:18:08 |
2016-03-22 19:00:40 |
2016-08-15 09:03:52 |
2017-03-22 12:47:22 |