Как се приготвя домашна лютеница
Лютеницата е традиционен сос за българската кухня, с него са израствали поколения българи. Лютеницата запазва страхотния вкус на доматите и чушките за зимата, а когато е домашна, ще бъде още по-вкусно, защото няма консерванти и подобрители и освен това ще е приготвена с любов. Традиционно лютеницата се приготвя в края на лятото и началото на есента, когато зеленчуците са събрали най-много слънце. Домашната лютеница, освен че е много вкусна, е и полезна, защото доматите, чушките, патладжаните и морковите, съдържащи се в лютеницата, запазват полезните си свойства.
Няма единна рецепта за лютеницата, всеки може да си я приготви така, както обича. Основните съставки на домашната лютеница са чушките, доматите, лук, моркови, патладжани и подправки в зависимост от региона. Те могат да бъдат чесън, кимион, люти чушки. Неизменна част от лютеницата е и съдържанието на мазнина – най-често олио. В някои краища на България в рецептите за лютеница присъстват и картофите.
Да приготвиш домашна лютеница е приятно и лесно занимание, което доставя удоволствие, стига да имаш малко повече свободно време.
Основна рецепта за домашна лютеница
Продукти:
- 1 кг домати
- 1 кг червени чушки
- 1 патладжан (около 400 г)
- ¼ глава лук
- 40 мл олио
- магданоз
- сол
- захар
Първо трябва да изпечете чушките и доматите, можете да си изберете как да го направите – на котлон, на жарава, на тиган, във фурната.
Трябва да обелите доматите – как да го направите най-лесно – натъркайте ги с тъпата част на ножа и след това по-лесно ще ги обелите или ги пуснете за няколко секунди в гореща вода – така обелката им ще се набръчка и ще ги обелите лесно. Настържете ги на едро ренде и можете и да ги смелите с месомелачката. След това поставете доматите във висок съд и ги поставете на котлона на силен огън. Когато водата се поизпари, можете да намалите котлона.
През това време смелете в месомелачката чушките и патладжаните.Чушките трябва да са добре почистени от обелките и семките, също и патладжаните. Изхвърлете сока, който са пуснали патладжаните и чушките и ги прибавете към доматите. Запържете лука, нарязан на ситно, в олиото и го добавете към доматите, чушките и патладжаните. Разбърквайте енергично лютеницата, за да няма неприятно загаряне. Следете сгъстяването на лютеницата - ще познаете, че е готова, по това, че лъжицата оставя следи, които трудно се запълват отново. Сега сложете подправките по избор (магданоз, кимион и т.н.), солта и захарта. Ако искате да направите лютеницата пикантна, можете да добавите лют червен пипер, счукан чесън, стрита люта чушка.
Консервиране на лютеницата
Освен да се приготви, лютеницата трябва и да се стерилизира, консервира и съхрани в буркани. Трябва да се унищожат всякакви бактерии и лютеницата да бъде годна няколко месеца. Първо измийте бурканите с топла вода. Важно е да ги измиете с топла вода, за да не се пукнат, когато сипвате лютеницата в тях.
След като сте ги измили, ги напълнете с лютеницата до горния ръб и ги затворете добре с капачки. За по-лесно можете да използвате капачки с винт. Наредете бурканите с капачките надолу в голяма тенджера и залейте с вода. Така оставете тенджерата на слаб огън и когато заври, я оставете за още 20 минути. Извадете бурканите и ги наредете с капачките надолу, а след половин час ги обърнете както трябва.
Добруджанска лютеница
Ето и една рецепта от добруджанския регион – различното в нея е, че съдържа моркови, зелени домати и тиквички.
Продукти:
- 1 кг червени домати
- 1 кг зелени чушки
- ½ кг зелени домати
- 250 г моркови
- 1 патладжан
- 250 мл олио
- сол
- захар
Сварете морковите в подсолена вода. Обелете доматите, нарежете ги на парчета заедно с чушките, патладжана и тиквичките. Посолете ги, сипете ги в дълбока тава, залейте с олиото и поставете в загрята фурната. Когато ги печете, разбърквайте от време на време и печете, докато всичко омекне. Когато изстинат, добавете морковите и смелете всичко в месомелачка. Добавете подправки по избор, можете да добавите чесън и магданоз. Добавете солта и щипка захар. Разпределете лютеницата в буркани и ги консервирайте по начина, който ви описахме.
Зелена лютеница
Ето една по-екстравагантна рецепта за лютеница. Кой каза, че лютеницата трябва да е задължително червена?
Продукти:
- 3 кг зелени домати
- 3 кг зелени чушки
- 150 мл олио
- сол
- захар
- зелени подправки или други по избор
Запечете доматите във фурната и ги обелете, нарежете ги на ситно, същото направете и с чушките. Смелете ги през месомелачката. Изсипете сместа в тенджера, добавете олиото, солта, захарта. Поставете на слаб огън, докато лютеницата се сгъсти. Разпределете я в буркани и консервирайте.
Лютеница с извара
Ето още една интересна рецепта, която не можете да съхранявате до зимата, но можете да впечатлите някой с така приготвената лютеница. В нея не присъстват доматите.
Продукти:
- 3 кг червени чушки
- 500 г извара
- 250 мл олио
- половин глава целина
- черен пипер
- сол
Изпечете чушките, обелете ги и ги смелете в месомелачката. Нарежете целината на филийки. В тенджера сипете вода, добавете сол и оставете да заври. Когато водата заври, поставете целината и я варете 10 минути. Смелете в месомелачката двата зеленчука, поставете ги в тенджера, добавете сол и черен пипер и налейте загрятото олио. Разбъркайте добре, за да поемат зеленчуците олиото. Добавете изварата и разбъркайте. Сега лютеницата е готова за сервиране. Тази рецепта идеално подхожда на ориз, месо, картофи и други.
Автор:
Владимир Милев