Десертът Милфьой - изящество в чиния
Милфьой е познат като френски десерт, но неговият истински произход не се знае със сигурност. Името му означава "хиляди листа", но е известен също и като Наполеон. Според оригиналната рецепта Милфьой се състои от три слоя бутер тесто, редуващи се с два слоя от сладкарски крем, заменен понякога от сметана или сладко. Най-горният слой тесто се посипва с пудра захар, какао или натрошени ядки (например печени бадеми). Французинът Пиер ла Варен за първи път описва рецептата на десерта през 1651г. По-късно Мари Антон Карем я подобрява. Гато Милфьой се е приготвяла на места от 729 слоя, а в някои съвременни рецепти броят на "листата" достига 2048. Днес има дори Милфьой с чубрица, сирене и спанак.
Вариантът на името - Наполеон - изглежда идва от "napolitain", френско прилагателно за италианския град Неапол, но се свързва и с името на император Наполеон I. В Италия той се нарича "Mille foglie", а пълнежите са подобни. Италианската версия на Милфьой със спанак се състои от бутер тесто, спанак, сирене или песто, наред с други неща. Друга важна разлика от италианската разновидност е, че тя често се състои от слоеве бутер тесто с пандишпан, както (напр. отдолу нагоре: бутер тесто, ягоди, пандишпан и крем/сметана и след това бутер тесто).
В Обединеното кралство най-често се нарича "ванилови филийки" или "филийки от крем", но също използват и "Наполеон". В Русия Наполеон се прави или със сладкарски крем, или със "сладко масло." Той обикновено има повече слоеве от френския прототип, но височината е същата.
В Канада Милфьой е познат като гато "Наполеон" или "Наполеонови филийки". Приготвя се или с яйчен крем, или със сметана, или и с двете. Бадемовият крем също е често използван там. Според един френско-канадски начин Милфьой се прави с бисквити грахам (от трици), вместо бутер тесто, а яйченият крем е заменен от пудинг.
В Южна Африка и Зимбабве той се нарича "яйчен крем на парче".
В Швеция и Финландия в Наполеоновият сладкиш се използва разбита сметана, яйчен крем и сладко. Горната част на сладкиша се полива със захарна глазура и желе от френско грозде.
В немско говорящата част на Швейцария и в Австрия Милфьой се нарича "кремов сладкиш".
В унгарската версия (Френски Наполеон) сладкишът е гарниран с бита сметана и карамел.
В Хонг Конг десертът се "разслоява" с маслен крем и орехи.
Във Филипините и Чили пък той се състои от два слоя, намазани със сладкарски крем, гарнирани със захарна глазура.
В Полша Милфьой е наречен "Наполеонка", като между двата му слоя тесто е намазана гъста сметана.
В Мароко и Алжир десертът се нарича просто "Милфьой" или "Милфа", което е комбинация от думите Mille и Feuille.
Милфьой с лимон и боровинки
Необходими продукти:
- 115 г пудра захар + допълнително за поръсване
- 250 г бутер тесто
- 200 г боровинки
За крема:
- 165 мл бита сметана
- 25 г пудра захар
- 1 ванилова пръцича или 2 капки ванилов екстракт
- 1 лимон - настърганата му кора
Начин на приготвяне:
Покрийте "работното си място" с хартия, устойчива на мазнина. Поръсете я с пудра захар и разстилете отгоре бутер тестото, като ръбовете му трябва да се отрежат колкото може по-прави. Тестото трябва да е изключително тънко.Изрежете 18 правоъгълника 9х5 см и ги сложете в тава. Поръсете ги с пудра захар и ги оставете в хладилника за 30 минути. Загрейте фурната на 200 градуса. Извадете правоъгълничетата от хладилника и ги запечете за 5 минути. След това ги извадете и отново поръсете с пудра захар. Върнете във фурната за още 5 минути или докато станат златисто-кафяви. Извадете и ги оставете настрана.
За крема смесете сметаната, пудрата захар и ванилията в голяма купа. Бъркайте, докато сместа стане хомогенна. Настържете вътре лимоновата кора.
В чиния поставете едно правоъгълниче от бутер тестото. Отгоре го намажете с крема и добавете няколко боровинки. След това отгоре поставете следващото правоъгълниче и повторете процедурата. Наредете едно последно правоъчълниче. Него поръсете с пудра захар. Готово!
Сладкишът е достъпен за всички, тъй като продуктите за направата му са сравнително евтини. Приготовлението никак не е сложно, а вкусът му е вълшебен. Ако не вярвате, опитайте го сами!
Автор: Юлияна Георгиева
Коментари за статията:
Автор |
2014-02-22 18:51:19 |