Кисело зеле - как да го приготвим, тънкости и съвети
Селската зимнина е нищо без присъствието на киселото зеле. Освен консумацията му в суров вид, с киселото зеле се приготвят много от традиционните зимни български ястия. Заедно с киселото зеле се приготвят ястия със свинско и птиче месо. Освен в балканската кухня, изненадващо рецепти с кисело зеле се срещат и в немската кухня. Киселото зеле е незаменимо за хора на диета, поради ниската си калоричност, освен това то е и много полезно, заради съдържанието на витамини A, B, C, K, както и богатството на микроелементи и минерали. Също така морската сол, която се използва, има много положителни действия върху организма. Саламурата, която се получава заедно с него, е много добър приятел след тежка нощ – те я естествено и много ефикасно лекарство срещу махмурлук. Но саламурата има нищожни лечебни качества в сравнение със самото зеле. Подходящо е при възпаление на стомаха и червата, има имуностимулиращи свойства, предпазва от рак.
Единственият недостатък е високата му соленост, за това хора, които имат склонност или страдащи от каменно-бъбречна болест или високо кръвно налягане, трябва да го консумират умерено.
Нека да ви предложим начин за приготвянето му:
Начинът за приготвяне на кисело зеле е сравнително лесен. Първо трябва да поставите единия край на маркуча на дъното на съда. Зелките трябва да бъдат почистени от кочаните и зелените листа. Следващото нещо, което трябва да направите, е да подредите зелките плътно, да бъдат затиснати една до друга. Сега така подредено зелето трябва да бъде залято със саламура. Приготвянето на саламура е също елементарно, необходимо е да смесите около 40 грама морска сол на 1 литър вода. Направете толкова саламура, колкото е необходимо да залее напълно зелките. Съдът се поставя на топло, но не на много топло или на студено, защото ферментацията няма да протече както трябва. След 1 седмица трябва да продухвате зелето и водата чрез маркуча, докато се вкисне зелето. След около 25 дни киселото зеле ще е вече готово.
Ето сега и няколко тънкости:
- За по-добри резултати може да цепнете зелката на Х там, където е бил кочанът.
- Ако искате киселото зеле да придобие по-интересен цвят, може да добавите червени цвекло или червено зеле.
- За по-добра и бърза ферментация може да добавите кочан царевица.
- Ако ви е трудно да подредите плътно зелето и то започва да изплува над водата, може да го затиснете с решетка, камък или друго тежко нещо.
- Също за аромат в началото може да добавите по избор ябълка, дюля, лимон, лук.
Важно е да знаете, че за да се запазят полезните му качества, киселото зеле не трябва да се мие, за да не се отмият голяма част от полезните вещества, както и когато готвите с кисело зеле, термичната обработка не трябва да бъде повече от 20-25 минути.
Автор: Владимир Милев
Коментари за статията:
Автор |
2014-11-24 14:09:35 |
2015-10-20 04:22:21 |
2015-10-31 17:59:13 |
2015-11-30 15:17:20 |