Как да приготвяме вкусни аспержи
Аспержите са многогодишен зеленчук, който е изключително популярен в Средна и Западна Европа, но е все още слабо известен в нашите ширини. Когато се споменат, повечето хора си представят нещо дълго, зелено и... рядко присъстващо на трапезата. А най-интересното е, че в началото на XX век са били широко разпространени, отглеждани и изнасяни от България.
Много е важно да се знае, че съществуват три вида аспержи: бели, зелени и лилави. Белите аспержи растат под земята. Те се изкопават, отрязват и продават като зеленчуци. Зелените и лилавите представляват стеблата, като се консумират или готвят без да се белят и виреят над земята. Много са богати на витамини и минерали, най-вече на така важните за костите калции и желязо. Обикновено аспержите се продават на връзки, подрязани на еднаква дължина. При избирането на зеленчука за готвене трябва да се търсят такива с гладки, твърди стебла и затворени пъпки. Колкото по-зелени, или бели, са, толкова са по-крехки.
Първото, което трябва да се направи, е да се отрежат стеблата им съвсем малко в основата, за да се премахне ако има изсъхнала част, и да се подравнят, ако това не е направено от продавача преди това. Ако зеленчукът е млад, това стига преди да се пристъпи към термична обработка. Ако обаче растенията са по-зрели, трябва да се обелят съвсем внимателно от пъпките към основата. След това аспержите се поставят легнали в съд с кипяща подсолена вода и се варят за 4-5 минути. Друг вариант е да се завържат във връзка и да се поставят полегнали в затворен по-висок съд с кипяща вода. По този начин крехките им пъпки остават над водата, а самият зеленчук се приготвя на пара.
След като изминат 5 минути варене, аспержите се заливат със студена вода, за да не се загуби свежестта им. Много е важно да не се преварят. Правилно приготвените аспержи имат свеж зелен цвят, крехки са и са приятно хрупкави. Могат да се поднесат както на салата, така и с разтопено масло или прошуто.
Автор: Василка Дюлгерова