Агентите на здравето
Хлябът и месото са вредни, от млякото само се трупат килограми, плодовете това са захари, а значи и калории! Ние сме способни да се откажем от храната, заради осъществяването на фикс идеята да отслабнем. Но защо никога не се замисляме за това, че с мнимите излишни килограми губим и здравето си...
Плодове и зеленчуци
Недостигът на пресни дарове на природата води до влошаване на самочувствието, намаляване на работоспособността, развитието на различни заболявания, нарушаване обмяната на веществата, хиповитаминоза, и най-важното - до преждевременно остаряване.
А плодовете и зеленчуците са основните ни доставчици на минерали: магнезий, калций, калий, фосфор, манган, йод, както и на витамини, включително С, Р, Е, К и каротин, които не се синтезират в организма на човека и трябва постоянно да постъпват в него заедно с храната.
В зеленчуците и плодовете има органични киселини, етерични масла и фитонциди, които придават на ястията неповторим вкус и аромат. Тези вещества стимулират секрецията на храносмилателните жлези, подобряват работата на органите в стомашно-чревния тракт и усвояването на полезни вещества от организма. Така че ако искате да имате стройна фигура, да изглеждате млади и привлекателни, растителната храна за вас е просто находка!
Хлебен живот
Ръженият хляб - дори по-добре не обикновеният, а с цели зърна, е много по-полезен от белия хляб. Той дори ни помага да се разделим с излишните килограми! Той е чудесен източник на целулоза. Нейните влакна, които не се храносмилат, помагат да се намали равнището на кръвната захар, нормализират работата на стомашно-чревния тракт. Такива сортове хляб осигуряват на организма витамин В1 (тиамин), който оказва благотворно влияние върху нервната и сърдечносъдовата система.
В защита на месото
Тези ценни вещества изпълняват в нашия организъм важни функции - от строителната до регулиращата обменните и енергийните процеси. Дефицитът от толкова полезни вещества е способен да доведе до развитието на много сериозни заболявания, като анемията например.
Наистина с пържените мръвки не бива да се злоупотребява: те са по-калорични и трудно се усвояват. Най-добре е да се задушава месото, да се приготвя на грил или на пара.
Морски дарове
Впрочем в нея холестеролът е три пъти по-малко в сравнение с месото. Освен това почти няма съединителна тъкан (колаген), забавяща процеса на приготвяне и храносмилане. Порция риба съдържа по-малко от 100 ккал! А това я прави панацея за излишното тегло и затлъстяването. Този морски дар е богат на витамини, калций, калий, магнезий, фосфор, цинк, манган, без които нашето здраве не може да бъде наистина добро. Рибешката мазнина лесно се усвоява, тъй като в нея преобладават полиненаситени мастни киселини - линолова (Омега-6) и алфа-линолова (Омега-3), витамини А и D. Те ни защитават от сърдечно-съдови заболявания, хипертония, инсулт, инфаркт, а също така предотвратяват развитието на артрит и астма.
Полиненаситените мастни киселини не могат да бъдат произведени от нашия организъм, затова той трябва постоянно да ги получава отвън. Рибата е един от основните доставчици на тези киселини.
Освен това тя ни доставя йод, а той отговаря за благополучието на щитовидната жлеза. Особено богати на тези микроелементи са сьомгата, рибата минтай, камбалата.
Млечното царство
Изпивайки чашка прясно мляко, ние получаваме животински протеини, въглехидрати, ферменти, хормони и цял набор витамини и минерални вещества. В него има и полезни мазнини - фосфолипиди, които предотвратяват образуването на холестеролови плаки по стените на кръвоносните съдове. Благодарение на високото съдържание на витамини А, D, група В млякото е много полезно за здравето на очите., косата, ноктите и зъбите. Струва ли си да се отказваме от такъв еликсир?
Соло за солта
Някога щипката сол е била ценена с тежестта на златото, а сега са модерни безсолните диети. Главното обвинение към “бялата смърт” е следното: тя подпомага затлъстяването и води до възникване на сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония.
Наистина излишъкът от натриевия хлорид е причина за повишеното кръвно налягане, той задържа течностите и затруднява работата на бъбреците, затруднява извеждането на шлаките от организма. Само че неговият недостиг предизвиква обезводняване на организма, рязко падане на кръвното налягане, световъртеж, слабост в мускулите, разстройство в работата на стомашно-чревния тракт, загуба на апетита.
Затова дневно на нас са ни нужни около 10 г от тази най-стара подправка.