Статиите на 1001 Рецепти

Как се готви на сач

Сачът – тази глинена плочка, на която са готвили нашите баби и прабаби, прави всичко по-вкусно, но има и някои тънкости, които трябва да знаете, защото работата не опира само до това да си купим сач от магазина.

Най-важното, което трябва да знаете, е че на сача се готви веднага. Той трябва да се омазни добре и да се изпече на слаба топлина и не е само това – намазването с мазнина и печенето трябва да се повторят няколко пъти - ще се изненадате от голямото количество мазнина, което ще поеме сачът. В никакъв случай не оставяйте сача на студена повърхност, след като е бил загрят, защото ще се спука. Най-добре го поставяйте върху дървена подложка за рязане или върху поставка за сач. Важно е да знаете, че не е желателно да миете сача в съдомиялната машина. Всъщност въпросът с миенето на сача предизвиква спор. Според някои сачът трябва само да се забърсва с кърпа, както правят в ресторантите, според други това не е хигиенично и сачът трябва да се напълни с вода и да се постави във фурната, като се нагрява постепенно за около 30 минути, след което да се измие отново с вода.

Можете да използвате сача за готвене на котлона, във фурната, на барбекю, жарава и каквото още се сетите. Заради специфичните температурни свойства има правила за готвенето на сач. Ако продуктите са минали термична обработка и сте решили да готвите на фурна или котлон, тогава трябва да нагласите уредите на умерена степен. Ако обаче са сурови, тогава е необходимо уредът да е студен и да се загряват постепенно. Глината, от която е направен сачът, им свойството да задържа топлината, за това трябва да знаете, че когато извадите сача от фурната или го магхнете от котлона, готвенето не спира, термичната обработка продължава в следващите 20-30 минути . За това е валидно правилото сачът да се махне 10 минути преди яденето да е готово. Великите готвачи използват това време за да предадат представителен вид на ястието, за настъргване на сирена, кашкавал, добавяне на други продукти.

Гюзлеми на сач

Ако сте се престрашили да опитате да готвите на сач, ви предлагаме рецепта за един много вкусен балкански специалитет, по-точно турски, но може да се поспори по този въпрос – гюзлеми на сач. Това са невероятно вкусни банички на сач, като си изберете сами плънката по ваш вкус – сирене, извара, кайма, коприва, кашкавал, дори и варени картофи. Оригиналната рецепта е с домашно приготвено тесто, което се разточва на тънки кори, но сега сме улеснени като в магазините се предлагат ръчно точени кори. В корите се слага плънката и се изпича от двете страни. Рецептата, която ви предлагаме, е лесна и става само за няколко минути. Ако желаете може първо да се пробвате да я направите на тиган, а след това на сач. Необходимите продукти за приготвянето на гюзлемите са 1 пакет ръчно точени кори, 100 грама плънка, каквато обичате, и масло. Разделете всяка от корите на две. Намажете я с масло и добавете плънката. След това прегънете внимателно лявата и дясната част на кората по ширина, като намазвате с масло при всяко прегъване. Така би трябвало да сте получили квадратна баничка. Намажете я леко с масло отвън и печете на загретия сач. На всяка една от страните на гюзлемата и трябват 3-4 минути печене.

Родопски тикълници на сач

Тази рецепта пристига високо от родопите. Ако някога минавате от там, непременно опитайте тикълниците, а до тогава можете сами да се пробвате да ги направите.

За тестото:

  • 6-8 чаени чаши брашно
  • сол
  • 1 с.л. оцет
  • 2 с.л. олио
  • 1 яйце
  • масло

За плънката:

  • 150 г ориз
  • сол
  • 3 яйца
  • 150 г сирене или извара
От изброените продукти за тестото се омесва тесто с хладка вода. То се оставя да почине за около половин час, разделя се на топчета, всяко от които се поръсва с брашно и се разточва на тънка кора. Плънката се приготвя, като към сварения ориз се прибавят разбитите яйца и натрошеното сирене или извара. В центъра на разточената кора се слага плънката и се разпределя равномерно в формата на правоъгълник. Краищата се прегъват, за да се покрие плънката и да се получи нещо като плик. Преместете върху нагорещения сач, като използвате шпатула. След като се изпекат за няколко минути от едната страна, се обръщат от другата. След като са вече изпечени, се намазват с масло и се оставят една върху друга в покрит съд, за да се задушат.

Сач по родопски

Още една високопланинска рецепта за любителите на месо.

Продукти:

  • 2 кг свинско месо
  • 500 г чушки
  • 500 г гъби
  • 300 г лук
  • 3 домата
При приготвянето на месото правете това, което обичате - можете да го нарежете на по-ситно или да го мариновате. Подгответе сача и го сложете във фурната на слаб огън. След като хапките месо са се запекли до златисто, проверете дали са готови и добавете чушките, гъбите и лука, като може предварително да сте ги запържили с малко вода. Печете в умерена фурна до готовност.

Скумрия на сач

На сач може да се приготвя и риба - даже става още по-вкусна. Предлагаме ви да опитате скумрия на сач, често предлаган по морето специалитет. Ако си направите скумрия на сач и се пренесете мислено на морето, можете да си направите романтична вечеря.

Необходимите продукти са една скумрия, сокът на половин лимон, сол, черен пипер, олио или зехтин. Почистете скумрията и я нарежете на 4 парчета през гръбнака. Пригответе марината от лимоновия сок, солта и черния пипер. Подгответе сача и го намажете с олио, след това наредете рибата и започнете да я печете, като я обръщате от време на време. Излейте приготвената марината върху всяко парче. Парчетата се обръщат на всеки 5 минути, за да поеме маринатата. Сега вече може да се насладите на сочна и вкусна скумрия.

Автор:

Владимир Милев

Коментари за статията:

Автор Мнение

Димитър Голотвинов

2015-03-15 10:00:09

Едни от най - вкусните и здравословни гозби 

Публикувайте коментар за статията:

Необходимо е да се регистрирате и влезете за да пишете коментари.
Можете да влезете и чрез

© 2007-2024 1001 Рецепти ООД. Всички права запазени.